Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без шлемове, шалове и кърпи на закрити обществени места

От 1 февруари, на закрити обществени места можем да носим само маски. Предпазните шлемове, шаловете и кърпите, са забранени - гласи новата заповед на здравния министър Костадин Ангелов. Причината за забраната на шлемовете се криела в технологията, по която са направени. Според вирусолози, едва преди няколко месеца станало ясно, че предпазните шлемове са неефективни. Затова, вече ще се използват само предпазни маски.  

„Потребителите обаче, трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски, които естествено, са с различна степен на защита. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. Тя уточни, че „няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19, но след направени проучвания от Световната здравна организация, личните предпазни средства се препоръчват като подходящи за предпазване от коронавируса, най-ефикасните обаче са тези  с ниво на защита до 95%“.

Оказва се, че маските, са сред най-често купуваните лични предпазни средства, поне в една от благоевградските аптеки е така. Търсят се и шлемове, но доста по-малко.

„Съгласна съм напълно с разпореждането на здравния министър, защото тези шлемове не вършеха никаква работа, освен да си мислим, че носим някаква преграда. Маските, които ние носим в аптеката са медицински маски, който имат ефикасност от 4 до 8 часа, след това трябва да бъдат сменени, но много хора не го правят“ – обясни за Радио Благоевград Елица Петрова, магистър фармацевт от Благоевград.

При репортерската проверка на Радио Благоевград на различни закрити обществени места, като сградата на община Благоевград, Бюрото по труда, аптеки и няколко търговски обекта, не беше установено нарушение на новата заповед.  Не бе установен нито един посетител, клиент или служител, който да носи предпазен шлем, шал или кърпа.

„Маските си остават най-предпочитаното и удобно предпазно средство, моята не е с най- голяма защита, но аз я нося около 4 часа“ коментира жителка на Благоевград, която влизаше в сградата на общината.

„Не съм носил шлем и не бих сложил“ – категоричен бе господин, който влизаше в сградата на Община Благоевград.

„Работя в институция с много хора и контингента е разнообразен. В работата нося и шлем и маска, но имам и преграда поставена. Когато съм навън нося и шал и маска“ – коментира служителка в Бюрото по труда в Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31