Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без шлемове, шалове и кърпи на закрити обществени места

От 1 февруари, на закрити обществени места можем да носим само маски. Предпазните шлемове, шаловете и кърпите, са забранени - гласи новата заповед на здравния министър Костадин Ангелов. Причината за забраната на шлемовете се криела в технологията, по която са направени. Според вирусолози, едва преди няколко месеца станало ясно, че предпазните шлемове са неефективни. Затова, вече ще се използват само предпазни маски.  

„Потребителите обаче, трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски, които естествено, са с различна степен на защита. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. Тя уточни, че „няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19, но след направени проучвания от Световната здравна организация, личните предпазни средства се препоръчват като подходящи за предпазване от коронавируса, най-ефикасните обаче са тези  с ниво на защита до 95%“.

Оказва се, че маските, са сред най-често купуваните лични предпазни средства, поне в една от благоевградските аптеки е така. Търсят се и шлемове, но доста по-малко.

„Съгласна съм напълно с разпореждането на здравния министър, защото тези шлемове не вършеха никаква работа, освен да си мислим, че носим някаква преграда. Маските, които ние носим в аптеката са медицински маски, който имат ефикасност от 4 до 8 часа, след това трябва да бъдат сменени, но много хора не го правят“ – обясни за Радио Благоевград Елица Петрова, магистър фармацевт от Благоевград.

При репортерската проверка на Радио Благоевград на различни закрити обществени места, като сградата на община Благоевград, Бюрото по труда, аптеки и няколко търговски обекта, не беше установено нарушение на новата заповед.  Не бе установен нито един посетител, клиент или служител, който да носи предпазен шлем, шал или кърпа.

„Маските си остават най-предпочитаното и удобно предпазно средство, моята не е с най- голяма защита, но аз я нося около 4 часа“ коментира жителка на Благоевград, която влизаше в сградата на общината.

„Не съм носил шлем и не бих сложил“ – категоричен бе господин, който влизаше в сградата на Община Благоевград.

„Работя в институция с много хора и контингента е разнообразен. В работата нося и шлем и маска, но имам и преграда поставена. Когато съм навън нося и шал и маска“ – коментира служителка в Бюрото по труда в Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46