Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво празнуваме на 2 февруари?

| обновено на 02.02.21 в 13:38
Паметник на Петела в с. Голица


Българският празничен, църковен и традиционен календар е изключително синкретичен, което ни позволява в една дата като днешната да регистрираме повече от една обредни практики. Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение Господне, Петльовден – с тези имена е известен 2-и февруари. 
"В официалния календар на Българската православна църква през месец февруари ще видим една поредица от 3 дни, което е често срещан момент в празничността. Започваме с 1 февруари, в който се чества денят на Свети мъченик Трифон. Минаваме през 2 февруари – празникът Сретение Господне и 3 февруари – Свети Симеон Богоприемец. 2 февруари в контекста на празничността на Българската православна църква е Сретение Господне, който се свързва с култа към Света Богородица, която според християнския канон отива в църква 40 дни след рождението на Младенеца", каза в интервю за Радио Благоевград Петя Банкова - доктор по етнология и доцент към БАН.
На 2 февруари според народните вярвания се празнува и Петльовден. В някои райони в страната е като мъжки аналог на Бабинден. Отбелязва се спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила.
В някои от изследванията се говори и за Големите Дионисии, за един още по-древен пласт от вярвания, с малко по-пищни тържества, с някои елементи на карнавали, маскаради, малко по-свободно поведение и т.н. От 60-те години на миналия век се празнува и от част от нашето общество с различна сексуалност.
В звуковия файл чуйте разговора на Елеонора Тахова с Петя Банкова – доктор по етнология и доцент към БАН...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01