Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Ваксините – шанс за бъдещето на Европа

Ваксините са важен елемент от координирания отговор на Европейския съюз срещу пандемията от COVID-19. Ваксинацията е най-добрият ни шанс да продължим напред, да преборим пандемията и постепенно да се върнем към нормалния си живот. Европейската комисия работи неуморно за осигуряването на дози от ваксини срещу COVID-19. Ваксините се изпращат едновременно до всички страни от ЕС при едни и същи условия. „Това е европейската солидарност в действие. Разработването и въвеждането на ефикасна и безопасна ваксина срещу COVID-19 представлява трайно решение на кризата, породена от пандемията. То заема централно място сред предприетите от Европейската комисия мерки във връзка с коронавируса“.

Европейската комисия работи от дълго време за създаване на пакет от няколко ваксини, основани на различни технологии и справедлива цена. Всичко това се прави, за да се увеличат максимално шансовете на отделните държави да си набавят необходимите количества възможно най-бързо, каза Красимира Хаджикосева, директор на ЕИЦ „Европа директно“ Благоевград.

Досега ЕК е сключила споразумение за предварително закупуване на 2,3 милиарда дози от 6 различни доставчици. Това количество е напълно достатъчно за всички граждани на ЕС. Важно е да отбележим, че държавите от ЕС се разбраха да преговарят заедно за разработката и доставката на ваксини, за да постигнат по-изгодни условия за цени и срокове. Сключването на договори за купуване и определяне на нужните количества ваксини е отговорност на националните правителства, като  механизмът е следният: държавите членки съобщават на ЕК какви количества от дадена ваксина искат да поръчат. Така ЕК осигурява желания брой дози, след като бъде доказано, че ваксините са безопасни и ефективни.

Европа се нуждае от широк набор от потенциални ваксини, основани на различни технологични подходи, за да се увеличат максимално шансовете за бързо разработване, производство и внедряване на ваксина за всички европейци. Ваксините се разпределят по алгоритъм, основан на броя на населението. Така държавите получават доставки на пропорционална основа и еднаква цена, допълни  Красимира Хаджикосева:

 „Съществува възможност и за осигуряване на допълнителни дози, ако дадена държава реши да не закупува допълнително ваксини. По договорените възможности други държави членки могат да се възползват и да закупят повече бройки от конкретната ваксина. В ЕС вече съществува значителен капацитет за производство на ваксини. ЕК оказа и продължава да оказва подкрепа за увеличаване на производствения капацитет. Засега се ваксинират хора в приоритетни групи, възрастни хора и здравни специалисти. Целта е до края на март да бъдат ваксинирани и предпазени 80 процента от здравните работници и възрастните хора над 80 години. Скоро, до лятото, ще има достатъчно ваксини срещу COVID-19 за всички европейски граждани. Ваксини има, но това не е единственото решение. Само ваксинирането на по-голяма част от населението в ЕС ще сложи край на пандемията и ограниченията. След като бъдат ваксинирани достатъчен брой хора, ще можем да се върнем към нормалния си начин на живот.

Експертите сочат, че е нужен колективен имунитет – 65 или повече процента от хората да са имунизирани. До момента ЕК е сключила 6 договора с производителите на ваксини. Ваксинацията е решение, осъзнато за всеки един гражданин на ЕС. За ефективността на ваксините, коя да изберем и кога ще можем спокойно да живеем живота си - д-р Трифон Вълков от Инфекциозна болница – София.

 Това, което аз бих посъветвал взелите решение да се ваксинират, е да го направят с първата ваксина, до която имат достъп. Бих препоръчал на хората да се ваксинират. Оптимист съм в тази насока, но да не забравяте и факта, че за първи път от началото на пандемията имаме ефикасен начин да противодействаме на пандемията. Оставам оптимист, че до края на тази година ще се върнем към нормалния начин на живот.

Репортаж на Спаска Зашева можете да чуете в звуковия файл – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46