Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ЕП и мерките за подкрепа на жените в ситуацията на COVID-19

Снимка: БГНЕС

През последните десетилетия ЕС постигна значителен напредък в областта на равенството между половете. Това е резултат от законодателството за равно третиране, интегрирането на принципа на равенство между половете във всички останали политики и конкретните мерки за напредък на жените.

С оглед настоящата ситуация и кризата породена от COVID-19, евродепутатите обсъдиха въздействието на пандемията върху жените и предложиха поредица от мерки за укрепване на равенството между половете и по-добра защита на правата на жените.

„COVID-19 несъмнено е имал различно въздействие върху жените - от увеличаването на домашното насилие и отговорностите за домашни грижи, до загубата на работни места. И все пак мъжете също са засегнати значително: например, първоначалните данни показват, че възрастните мъже са по-уязвими от въздействието на вируса. Възстановяването от кризата трябва да вземе предвид това различно въздействие, ако искаме този път да изградим нашето общество по-добре и да гарантираме, че то е напълно приобщаващо за всички”, заяви евродепутатът от Европейската народна партия Франсис Фицджералд по време на пленарна сесия, в която ЕП представи плановете си за постигане на напредък по темата за равенството между половете.

Евродепутатите за пореден път призоваха държавите членки да ратифицират Истамбулската конвенция и поискаха Съветът на ЕС да добави насилието срещу жени в списъка на престъпленията в Европа.Депутатите настояват Европейската комисия да направи предложение за директива за справяне с всички форми на насилие, основано на пола и нови услуги за защита на жертвите на домашно насилие. Необходими са още конкретни, целенасочени действия за постигане на равенство между половете в националните планове за възстановяване и устойчивост, а също и подкрепа за най—уязвимите жени. На това мнение и Мария Нойхл от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент. „В основата на стратегията за равенство между половете стоят мерки и преди всичко цели. На първо място нулева толерантност срещу насилието над жени.“, смята г-жа Нойхл.

Евродепутатът Мария Кавальо, която е сред представителите на Европейската народна партия, призова Комисията за привличане на повече жени в сферата на информационните и комуникационните технологии, както и предоставяне на възможности за предприемачество за майки или самотни родители и подобряване достъпа до заеми, дялово финансиране и микрофинансиране чрез програми и фондове на ЕС.

В ситуацията на COVID-19 интерсекционалността и структурната дискриминация създават допълнителни бариери и предизвикателства, подчертават евродепутатите. Това налага разработването на мерки, отразяващи различните обстоятелства, в които се намират жените. Сред рисковите групи по отношение на вирусната инфекция са жените в заведения за възрастни хора, жените с увреждания, жените мигранти, които са по-уязвими към насилие, основано на пола, както и жени в селските райони, бездомни жени и жени от ромски произход, членове на LGBTQI+ общността и др.

Парламентът призовава и за създаването на гъвкави системи за предупреждение при извънредни ситуации и на нови служби, които да помагат на жените.

Репортаж на Зоя Караджова можете да чуете в звуковия файл – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55