На 10 февруари, когато православната ни църква почита Св. великомъченик Харалампий – покровител на меда и пчеларите, а днес отново бе спазен ритуалът за освещаване на меда в черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград. Стотици бурканчета с пчелния продукт, донесени за освещаване от благоевградчани, бяха подредени върху маси под формата на кръст със свещ върху всяко едно от тях. Свещите бяха запалени след празничната Света литургия, когато в центъра на храма светна огромен огнен кръст.
По думите на Аделина Стефанова, секретар на храма, около 1500 бурканчета с мед са осветени днес.
Светата литургия бе водена от отец Хинчо Колев, в съслужие със всички свещеници от черквата.
Свети Харалампий бил смел проповедни на вярата, християнски епископ в Тесалия. Заради това е подлаган на мъчения, но всичките му рани заздравявали по чуден начин. Той бил осъден на посичане, но се вярва, че е издъхнал преди мечът да го докосне. Той е открил чудодейните свойства, на меда, затова е и покровител на пчеларите.
Днес се освещава мед и част от него се пази като лек срещу шарка и други болести през цялата година. Приготвят се обредни хлябове. Днес се почита и Света мъченица Валентина.
Художникът Венцислав Кирилов представя над 20 свои творби в малката зала на Градската художествена галерия в Благоевград. Изложбата със заглавие „Пейзажи“ беше открита официално тази вечер от директора на галерията Иван Милушев. Венцислав Кирилов за втори път представя свои работи пред благоевградска публика. Изложбата ще бъде експонирана до 10..
Общо 18 души са ранени при 15 тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани 23 леки пътнотранспортни произшествия, при които няма пострадали. От началото на месеца са станали 451 катастрофи с 29 загинали и 603-ма ранени. От началото на годината са регистрирани 4233 пътнотранспортни произшествия, при..
Министерският съвет ще обсъди на днешното си редовно заседание проект на решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Рамковото споразумение за заем в размер на 250 млн. евро между Банката за развитие на Съвета на Европа и Република България, Механизъм за съфинансиране на Програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през..
Тази сутрин на отделни места в котловините и поречията видимостта ще бъде намалена.Днес ще бъде предимно слънчево с временни увеличения на облачността. Само на отделни места в планинските и източните райони ще превали слаб дъжд. Почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°
Лек автомобил се е запалил в движение и изгорял на автомагистрала "Струма". Инцидентът е станал малко преди трети тунел в посока Перник. Сигналът е подаден около 17 часа. Няма пострадали хора. Причината за инцидента е техническа неизправност, казаха от полицията.
Улица „Промишлена“ да бъде преименувана на булевард „Леон Ламуш“. Това предлагат на Общински съвет - Благоевград кметът Методи Байкушев и председателят на ОбС Антоанета Богданова. В мотивите на предложението си те посочват, че при създаването си улицата е попадала в промишлена зона, но след приемането на Общия устройствен план голяма част от..
Приемен офис на Регионалния център за Югозападния регион на планиране ще заработи в Кюстендил. За тази цел Община Кюстендил ще предостави свое помещение. Чрез обособяването на изнесен приемен офис на Регионалния център за Югозападния район на планиране, ще се насърчи развитието на социалната икономика в област Кюстендил. Изграждането на на..