Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реални ли са намаленията в моловете?

След отварянето на моловете и големите търговски центрове, Комисията за защита на потребителите предприе масови проверки по отношение коректността на многобройните промоции, които предлагат търговците. В някои случаи, обявените намаления са дори над 80%.

Дали обаче, тези цифри са реални?

„Възможно е търговци да искат да пласират залежала стока, но това не трябва да е за сметка заблуда по отношение на потребителите, които ще я купят. Тук, случаят е по-особен, в сравнение с други кампании с промоции, които сме свикнали да наблюдаваме, тъй като в един не съвсем кратък период от време, тези центрове не работеха. Затова, коректността на намаленията, които те предлагат, трябва да бъде проверена“- коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.


През миналата седмица, експертите от Комисията са направили над 100 инспекции в 10 търговски центрове, тип мол, в 50 - 60 магазина. В тях са проверени както намаленията и промоциите, така и възможността, те да с всички изискуеми от Закона реквизити.

7 са установените нарушения

„Това, според мен означава, че намаленията в повечето случаи са били коректни, посланията са били поставени вярно и потребителите са имали съответната информация по надлежния ред. В тези няколко случая, в които сме установили проблеми, се касае за класическите нарушения в Раздела за намаления от Закона за защита на потребителите, като например – не е посочена старата и новата цена, неправилно изчисляване на процента намаление, като към процента намаление, който се е прилагал, се добавя нов процент и така, потребителят може да бъде заблуден“– уточни Маргаритов.

Съветите към потребителите

Потребителите трябва да четат добре етикетите. На тях трябва да е посочена старата и новата цена, като на старата цена, стоката трябва да е продавана реално, поне 30 дни, преди намалението. Тук, изключваме времето, по което магазинът е бил затворен, заради извънредните мерки. Това е една от уловките, които прилагат търговците. Освен това, може да бъде посочен и процентът намаление, като тази информация може да бъде поставена както на етикета на всяка стока, така и в непосредствена близост до стоките, за които важи промоцията.

Връщането на дадена стока е добра практика

Когато, един търговец се е ангажирал с тази добра практика, той няма възможност да се отметне от нея и ако го направи, това би било нарушение“ – коментира още Димитър Маргаритов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:

Доколко реални са намаленията в големите търговски центрове? Репортерска проверка от Благоевград на Елеонора Тахова:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20