От 2008 г. насам Европейският парламент и Фондацията за международната награда „Карл Велики“ на Аахен ежегодно отправят покана към младежите от всички държави–членки на ЕС, да представят проекти, ръководени от млади хора и насочени към младите хора, които показват активно участие в развитието на Европа.
"Ако сте на възраст между 16 и 30 години и работите по проект с европейско измерение, младежката награда „Карл Велики“ е шанс да развиете инициативата си.” – това каза Биляна Църноречка, пресаташе в бюрото на ЕП в България, и уточни: “Проектите могат да бъдат представяни индивидуално, или за предпочитане – групово. Допускат се кандидатури на всички официални езици на Европейския съюз. Подадените за конкурса проекти трябва вече да са започнали и да са приключили между 1 януари 2020 година и 31 януари 2021 година, или все още да са в ход.“
Проектите следва да насърчават разбирателството в Европа и в света; да подпомагат изграждането на общо усещане за европейска идентичност и интеграция; да предоставят образец за подражание за младежите, които живеят в Европа и да предлагат практически примери за съвместното съжителство на европейците като една общност. Те могат да се съсредоточават върху организирането на различни младежки прояви, младежки обмен или интернет проекти с европейско измерение.
Предимство ще имат тези, които са изготвени съвместно от млади хора от няколко държави-членки. Специално внимание ще бъде обърнато на проекти, които се изпълняват на доброволни начала.
Подборът на победител за присъждането на Европейската младежка награда „Карл Велики“ ще бъде извършен на два етапа:
Първи етап: национални журита, съставени от най-малко двама членове на Европейския парламент и един представител на младежка организация, ще изберат един победител на национално равнище от всяка една от 28-те държави членки до 16 март 2021 година.
Втори етап: европейското жури, съставено от трима членове на Европейския парламент, от председателя на Европейския парламент и от четирима представители от Фондацията за международната награда „Карл Велики“ в Аахен, ще извършат подбор на победителя от подадените 27 проекта от националните журита до края на април 2021 г.
Наградата за най-добър проект е 7500 евро, втората награда е 5000 евро, а третата – 2500 евро.
Ако здравната ситуация позволява, наградите на победителите ще се връчат на церемония в Аахен през май 2021 г., на която ще бъдат поканени представители на всички проекти, избрани на национално ниво.
Крайният срок за кандидатстване е 22 февруари 2021 година, като подборът на националните проекти трябва да стане до 16 март 2021 година. Предвижда се церемонията по награждаването в Аахен да се проведе на 11 май 2021 година.
Формулярите за кандидатстване трябва да се попълнят онлайн на уебсайта на Eвропейската младежка награда „Карл Велики“ (www.charlemagneyouthprize.eu).
Развитието на кампанията може да се следи и в социалните мрежи.
Репортаж на Райна Ванчева можете да чуете в звуковия файл – >
В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..
Детски лекари от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..