Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„СТЕМ в действие“

Това е новата рубрика на Радио Благоевград в часа за образование в сряда от 10:00 да 11:00ч. В нея ще проследим изграждането на СТЕМ центровете в училищата в Югозападна България, подготовката на преподавателите и провеждането на учебните занятия в тях. СТЕМ образованието е приоритет на МОН. То е съвкупност от природни науки, технологии, инженерни науки и математика. Природните науки обединяват физика, биология, химия, астрономия, логика, статистика. Обучението в СТЕМ центровете е високотехнологично, интегрирано обучение.


Във II ОУ „Димитър Благоев“ в Благоевград ще бъде изграден СТЕМ център и той ще се нарича „Център за природни науки, изследвания и иновации“. Ще е разположен на третия етаж на училището, като средата ще бъде изцяло променена. В интервю за Радио Благоевград директорът на училището Милена Ковачева обясни, че той ще се състои от три физически, технологично, тематично и концептуално обособени обучителни пространства.  Центърът ще представлява едно цяло, а не отделни кабинети. Работните места ще бъдат така ориентирани, практически и симулационно, че да стимулират изследователски подход при обучението, както и модел, основан на тестване, опит, критично мислене. Всичко това трябва да се случва в една напълно безопасна виртуална среда, без никакъв риск. Самата технология ще съдейства не просто за учебен процес по отделните дисциплини, а за едно учебно преживяване, което цели засилване на интереса на учениците въобще към изучаваната материя.


„В СТЕМ центъра ще се провеждат уроци по СТЕМ предмети“ – каза още Милена Ковачева. „Това са задължителни избираеми и факултативно изучавани предмети, свързани с екологията, с математиката, с химията и с биологията. Освен това ще сформираме групи по интереси в прогимназиален етап и в 4-ти клас в начален етап. Предвижда се провеждане на една цяла СТЕМ седмица през първата учебна година. Тя ще бъде за ученици от 7-ми клас.  Темата, по която ще работят, ще бъде „Устойчиво развитие и здравословен начин на живот.  Ще се занимават с въздействието на човека върху природата, изсичането на горите, строежите на пътища, защитени природни обекти, замърсяването на въздуха като един глобален проблем.  Колегите ще проведат трансдисциплинарни уроци, така че в тази СТЕМ седмица ще обобщим всичко, научено по химия, биология, физика, математика и информатика.  В крайна сметка децата ще изработят още първата година един вятърен генератор и климатична кутия, в която ще се отчитат парниковите газове, оловните изпарения, киселинните дъждове, дим, прахови частици и др. За всичко това ще бъде закупена технология“.

Колко ще струва изграждането на СТЕМ центъра и кога ще бъде готов можете да чуете в звуковия файл.

  STEM- Второ ОУ "Д. Благоев"


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52