Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-добрите млади физици в България

Това са Гергана Дяволска от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Радомир, Александра Найденова от ГПЧЕ „Симеон Радев“ гр. Перник и Деян Тасев от ПМГ „Христо Смирненски“ гр. Перник. Те се състезаваха в отбор „Еврика“ и завоюваха челното I-во място в Националното състезание „Турнир на младите физици“. Събитието бе организирано от МОН и РУО Перник, а домакин бе ПМГ „Христо Смирненски“ гр. Перник.

В ефира на Радио Благоевград чухме младите физици и една от ръководителките им Десислава Маркова. Можете да ги чуете в звуковите файлове. Сега ви предлагаме кратни откъси от интервютата с тях.

Гергана Дяволска, ученичка в XI клас в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Радомир: „За първи път участвах в състезанието миналата година и стана съвсем случайно. Тази година работих по задача №8 Бушон. През късо парче жица трябва да премине ток, който да я стопи. Трябваше да изследваме параметрите, от които зависи времето за стопяване на жицата, как се стопява, къде се стопява, колко е големината на тока, от значение ли е околната среда... Честно казано, беше много интересно да прочета цялата информация по задачата. Виждаш нещо, което си изучавал в малка степен в училище, колко мащабно е като материя и до каква степен може да се развие. Виждам нещо как се случва и ми е любопитно да разбера защо се случва... Най-основното нещо, на което ни учи този формат състезание, е комуникацията и работата в екип.“

Александра Найденова, ученичка в XI клас от ГПЧЕ „Симеон Радев“ гр. Перник: „Самото участие в такъв турнир е наистина доста нестандартно усещане, защото се разминава много с регламентите на останалите олимпиади, с които сме свикнали. Това състезание изисква много комуникативни умения, умение да се води дискусия, да се презентира убедително задача, проблем, по който човек е работил в продължение на месеци. Наистина е много по-възнаграждаващо, когато човек се справи добре и вижда добри резултати от действията си. Бих казала, че сме изключително доволни от представянето си. Всички бяхме поканени в разширения отбор. Ние с Деян се съгласихме. Сега отговорността е много по-голяма, тъй като се изисква значително покачване на нивото на работа ...“

Деян Тасев, ученик IX клас в ПМГ „Христо Смирненски“ гр. Перник: „За първи път участвах в това състезание тази година. Още като малък се занимавах с различни експерименти и изпробвах как действат процесите в нашия живот. Знаем, че физиката е една от науките, която е навсякъде... Предпочитам да участвам в състезание с отбор, защото това развива комуникацията с други хора. Винаги има някой, който може да ти даде друга насока, в която да мислиш, в която да се развиваш. Но и в индивидуалното участие има някои плюсове ... Като отбор се сформирахме преди няколко месеца, след което всеки от нас започна работа по своята задача. След доста задълбочена подготовка, както самостоятелно, така и заедно, се проведе турнирът и резултатите са налице... Аз трябваше да изследвам при какви параметри дадено тяло, потопено във вода, не може да изплува. Като цяло трябваше да се дадат различни стойности, да се направят различни експерименти и да се проведе опитна постановка. Използвах помпа за гуми с прикрепен манометър, който успя да ми покаже какво налягане е нужно, за да потопя и съответно да изплува даденото тяло... Успяхме да представим най-доброто от себе си ... За нас беше най-важно участието, да се запознаем с другите отбори, да разберем какви са техните експерименти, да направим комуникация, да създадем връзки между нас и като цяло да придобием повече опит в тази сфера.“

Националната комисия обяви състава на разширения национален отбор, като включи в него Александра Найденова и Деян Тасев.

Поздравления и много успехи!





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39