Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в град Белица организира Дарителска кампания за набиране на средства за реставрация и консервация на храма, както и за нов иконостас. Черквата се нуждае и от камбанария, защото досега храмът е нямал такава.
„А една черква без камбанария, все едно не е черква“ – категоричен е свещеник Николай Попов, председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Вмчк. Георги“ в Белица.
Той разказа, че храмът е бил готов за освещаване още през 1835 г. Тогава черквата е била благолепна, изографисана, с резбован иконостас. По време на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., е изгоряла почти цяла Белица, включително и храмът.
„Бил е напълно разрушен, остават само каменните стени. Възстановяването му започва през 1911 г., но тогава хората не са имали възможности за изградят такъв благолепен храм, какъвто е бил в началото. Въпреки това, са го съградили наново. От тогава до 2011 г. са били правени само козметични ремонти“ – уточни свещеник Попов.
За лошото състояние на храма през годините допринасят и подпочвените води на ската, където се намира черквата. Та са унижили почти всичко – стените, иконостаса, партиаршеския трон.
През 2012 г., Църковното настоятелство кандидатства по европейски проект на стойност 350 хиляди лева, благодарение на който е направен основен ремонт на храма. Но дървените елементи от интериора не са били подновени, затова сега тече кампания за набиране на средства.
„Трябва да бъде обновен иконостасът, трябва да се направят две по-големи и осем по-малки целувателни икони, много важно е да бъде направена и камбанария. Нямаме си камбанария, а черква без камбанария, все едно не е черква. В смисъл, че камбаната се използва за информиране на хората за весели и тъжни ритуали. Въобще, тя е средство за информиране на християнското население и е важен символ за всеки храм“ – допълни свещеник Николай Попов.
В момента се изготвя нов проект за камбанария, тъй като старият не е одобрен от Института за паметниците на културата.
„Всеки, който има желание може да се включи в дарителската кампания, защото храмовете трябва да ги има. Те трябва да са в добро състояние и благолепни, за да привличат хората. Защото вярата се възпитава както всичко останало у човека“ – категоричен е свещеник Николай Попов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Николай Попов:
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..