Матийо Февр (Франция) завоюва своята втора победа в стартове за Световната купа по ски-алпийски дисциплини, след като спечели втория гигантски слалом днес в Банско. За него това е първа победа в Световната купа от гигантския слалом във Вал д‘Изер (Франция) през декември 2016 година.Французинът, който миналия петък изненадващо стана световен шампион в дисциплината, за втори пореден ден бе лидер след първото спускане, като днес той задържа водачеството си и във второто. В него той даде 12-то време, но това му бе напълно достатъчно за триумф с общо време от 2:25.29.
Втори на подиума днес се качи Марко Одермат (Швейцария), който изостана на 0.75 секунди от победителя. Швейцарецът бе шести след първото спускане, след което даде четвърто време във второто и се придвижи с четири позиции напред.Трети финишира Алекси Пентюро (Франция), който бе трети и след първия манш. Неговият пасив спрямо победителя бе 0.81 секунди, а преднината му пред четвъртия Тибо Фавро (Франция) 0.27 секунди. Пети се нареди третият от вчера Щефан Бренщайнер (Австрия), който отново направи великолепно второ спускане.
В битката за малкия кристален глобус в дисциплината два старта преди края на кампанията с 550 точки е Пентюро, втори с 525 е Одермат, а трети с 486 е вчерашният победител Филип Зубчич (Хърватия), който днес остана 14-ти. В генералното класиране лидер 1034 пункта отново е Пентюро, втори с 824 е Одермат, а трети със 718 е десетият от днес Марко Шварц (Австрия).
Днес, 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, на едноименния площад пред мемориала на великия поет, се проведе възпоменателна церемония. С думи, музика и мълчание присъстващите сведоха глави в знак на почит пред живота и делото на поета – глас на народа, борец, човек с дълбока вяра и непреходна поезия. В знак на признателност и..
От 24 до 27 юли 2025 г., Регионалният исторически музей – Благоевград ще бъде домакин на обучителен семинар, организиран от Академия „Муза“, въпреки че сградата на музея се намира в процес на ремонт. Семинарът ще събере експерти от водещи музеи и културни институции от цялата страна, които ще участват в поредица от лекции, дискусии и..
2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство, пише БНР. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход се нуждае един работещ човек, живеещ сам. Необходимият за..
Продължава доугасяването на пожара, който възникна в Рила планина на 12 юли. В горялата част има тлеещи и възобновили се огнища. Днес на място работят екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ от град Рила и град Кюстендил, и екип на Природен парк "Рилски манастир“, съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на..
Представители на обществени институции, на местната и на държавна власт, почетоха годишнината от гибелта на Никола Вапцаров и в Благоевград. По традиция, ритуалът се извърши пред барелефа на големия български поет, поставен на сградата на драматичния театър, носещ неговото име. 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, неговите стихове..
44 дела за придобиване и държане на наркотични вещества са образувани в районните съдилища в Кюстендил и Дупница от началото на годината. На 11 осъдени съдът в Кюстендил е наложил ефективно наказание "лишаване от свобода“. В Дупница съдът е наложил същото наказание на трима души. Новообразуваните дела в Районния съд в Кюстендил, с предмет..
От 24 до 26 юли в Кюстендил ще се проведе 21-вото издание на Международния фолклорен фестивал "Сребърна пафта". Форумът е празник на културното многообразие и танцовото изкуство от цял свят. За поредна година фестивалът ще събере на една сцена ритмите, цветовете и традициите на народи от различни краища на света. В тазгодишното издание ще..