Правителството уважи всички искания за ремонт, укрепване, възстановяване и реставрация на храмове в Кюстендилска духовна околия, които не са ремонтирани от дълги години.
Най-нуждаещ се е храмът "Успение Богородично", който се намира в Кюстендил. Храмът датира от 1816 година, в момента е подпрян с железни подпори, сумата за него е най-голяма – 1 036 552 лв. "Това е храм, съхраняващ духовната история на региона. Тук са служили бележити български духовници. Тук е погребан първият избран за български екзарх Митрополит Иларион Ловчански и Кюстендилски" – каза в предаването "Днес" архимандрит Исаак – архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия в Софийска епархия.
Поради недостиг на финанси за ремонт, недействащ е храмът "Свети Мина", намиращ се в град Кюстендил. За този храм за отпуснати 311 332 лв. и след ремонта той отново ще посреща богомолци.
Основен ремонт ще се направи и на храма храм „Св. Димитър“, за което са предвидени 535 903 лв.
Благодарение на отпуснатите средства ще бъде довършен храмът в село Невестино „Св. Петка“, който се строи от 20 години. Благодарение на финансовата помощ от 195 689 лв. жителите на селото ще имат молитвен дом.
С 562 504 лв. ще бъде ремонтиран и манастирът „Свети Лука“ край село Граница.
Всичките тези храмове ще бъдат основно ремонтирани – вътрешно и външно, за да могат да бъдат оставени на бъдещите поколения в благолепен вид като едно поддържано и съхранено наследство" – каза архимандрит Исаак и определи новината за финансовата помощ като "Празник на празниците и като един Великден за Кюстендилска духовна околия".
Архимандрит Исаак можете да чуете в звуковия файл – >
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..