За българския дух няма граници, така е било в миналото, така е и днес, и доказателство за това можем да открием в две родолюбиви инициативи, чийто автор е един млад човек, посветил се на каузата за обединението на всички българи по света. Той се казва Виктор Стоянов, мечтата му е българите по света да носят в сърцата и в умовете си българската култура, идентичност и език, да ги отстояват, защото те са уникални.
Това е и една от причините Виктор Стоянов да инициира първата си родолюбива Кампания „Изпрати българска книга в Македония“, която стартира преди около три месеца и набира все по-голяма популярност.
„Идеята на инициативата е да се обединим като българи, да събираме книги, да даряваме книги и да ги изпращаме в Македония до конкретни хора. Това е много важно“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, който получава десетки обаждания на ден от хора, които искат да даряват книги. Те са достигнали вече до над 400 са българите, живеещи в Северна Македония, или хора, които имат пробългарски чувства и обичат България. Тези хора вече са получили по 5-10 български книги, подарък от българския народ.
„Всичко това има огромно значение за нашето културно влияние в Македония, защото до момента не сме правили достатъчно и като държава за българите там, и за хората, които имат добри чувства към нас. Познавам около 1 200 човека в Македония лично, ходя често там от около 5 години и проучвам социокултурния въпрос – какви са настроенията, какво още можем да направим. Инициативата ще продължи още дълго, тъй като идеята е да достигнем до поне 50 – 100 хиляди души, да им занесем български книги и буквално да залеем Македония с качествени български книги през следващите години. Важен е фактът, че в Македония нямат качествено книгоиздаване на книжовна норма и всичко това ощетява македонското общество“ – категоричен е Виктор Стоянов.
Той обяви, че предстои създаването на Фондация „Македония“, която ще разшири дейността на инициативите. Вече са събрани и необходимите средства за издаване на фототипно издание на сборника „Български народни песни“ от братя Миладинови. Идеята е да бъдат отпечатани 1000 бройки, които да достигнат до толкова хора в Македония.
Подробностите за инициативата „Изпрати българска книга в Македония“ можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Виктор Стоянов е автор и на друго родолюбива инициатива – „ Да върнем костите на Цар Самуил“.
„Костите на Самуил трябва да бъдат в България, по възможност в красив саркофаг, тъй като те трябва да бъдат един от нашите устои като нация и култура. Цар Самуил е един от най-великите български владетели, той е държавен ръководител и човек, който е дал целия си живот за съхранението на българската държавност, която Аспарух е създал. Тоест, тук имаме пълна приемственост през вековете и ние трябва да приберем българския владетел в България, за да бъде обект на патриотично възпитание у подрастващите, за да бъде обект на поклонение и не на последно място, за да функционира, един добре организиран, исторически туризъм“ – коментира още Виктор Стоянов.
В момента, мощите на цар Самуил се съхраняват в Музея за гръцка история и култура в Солун, но не са изложени. Продължават преговорите между България и Гърция, все още няма разбирателство по въпроса. Гърция поставя условието, България да ѝ върне стари византийски ръкописи.
„Според мен, ние не трябва да връщаме тези стари византийски ръкописи, защото те са наистина много ценни. Но не са само ръкописите обект на дипломация, ние притежаваме и други исторически ценности, така че това е въпрос на дипломация в близко бъдеще. Има една идея, която се обсъжда между България и Гърция, а именно, костите на Цар Самуил да се изложат временно в София за месец – два, като гостуваща изложба и това ще бъде като първа стъпка в правилната посока“ – уточни Виктор Стоянов.
Подробности за инициативата „Да върнем костите на Цар Самуил“ можете да чуете във втората част на интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..