Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За смисъла на прошката – поискана и дадена

„За всяка грешка има и прошка“, казва една българска поговорка. Ако ни е трудно да признаваме грешките си и да даваме прошка през нормалното си ежедневие, то традиционният календар е предвидил една седмица в годината, в която да помислим и за това.

„Тази седмица започна от вчера и се нарича Неделя Месопустна. Тя е подготвителна към Великия пост, който е 40 дни, и всеки православен християнин трябва да се отнесе с необходимото уважения към нея. Спира се храненето с месо и тази седмица се извършва опрощение. Нашите кръстници, кумове, всички близки, към които мислим, че имаме някакви грехове, трябва да намерим сила в себе си да поискаме прошка. А от другата страна, ако вярата е истинска, те трябва да ни дадат прошка. Не може православен християнин когато му искат прошка, той да не я дава. Защото ще дойде ден, в който всички ще бъдем съдени“ – коментира свещеник Николай Иванов от Черквата „Въведение Богородично“ в Благоевград.

Той припомни, че са четири основните категории престъпления, за които ще ни бъде търсена отговорност от Всевишния. Свещеник Николай сподели още, че има хора, които идват в храма, изповядват се и търсят опрощение за греховете си, след което се причестяват.

В неделя на Сирница, когато е кулминацията на празника, от 17 ч. в благоевградския централен храм се отслужва специален ритуал, който се казва „Опрощение“.

„Събират се всички свещеници, служителите в храма и миряните, които искат и си дават прошка взаимно. Много е вълнуващо и пречистващо“ – сподели служителка в черквата.

По-възрастните жители на Благоевград споделиха, че най-често търсят прошка от близките си.

„Трябва да искаме и да търсим прошка, за да се освободим от някаква тежест. Човек се освобождава, когато дава прошка, трябва да сме винаги готови да поискаме и да дадем прошка“ – категорична е жителка на Благоевград.

„Аз пък ще Ви кажа, че най-голямото богатство е прошката. Човек, макар и да е прав, когато прости е богат“ – коментира друга дама от Благоевград.

Младежи от Благоевград признаха, че са чували за този празник, но не са съвсем запознати с традицията да се иска и да се дава прошка. Те споделиха, че най-често искат прошка от бабите и дядовците си, от родителите и приятелите. Склонни са и да прощават, защото никой не е безгрешен в днешно време.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В България се отглеждат експериментално нови сортове тютюн

Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..

публикувано на 22.05.25 в 14:29

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07