Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: 376 предприятия в Кюстендилска област с европейска помощ за запазване на бизнеса си

 

  150 млн. лв. е еврофинансирането по договори в Кюстендилска област от 2014 година до днес. Сключените договори за изпълнение с европейско финанасиране в 9-те общини на Кюстендилска област са 588 за близо 150 милиона лева за периода януари 2014 – февруари 2021 година, обявиха от Областния информационен център. Най-голям е броят на сключените договори за изпълнение на проекти по процедура за подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията Covid-19 – общо 367.

 По оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“ договорите са общо 448 на стойност близо 35 милиона лева, каза Любомира Велинова, управител на ОИЦ – Кюстендил. “Това е програма, която подпомага фирмите през целия програмен период, а в случая подкрепя фирмите за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19. Програмата е най-масова, а в условията на пандемията най-много фирми в Кюстендилска област са кандидатствали по нея. От тях 225 са в община Кюстендил, 171 в община Дупница, 23 в община Сапарева баня, по 9 в общините Рила и Кочериново, 10 в община Бобов дол и 2 в община Невестино. Проектите са насочени предимно към повишаване на енергийната ефективност, подобряване на производствения и управленския капацитет на фирмите, насърчаване на предприемачеството, справяне с последствията от паденията.

Прави впечатление, че по-малките общини, като Невестино например, а дори и най-малката община в България – Трекляно, имат добра реализация по проекти с европейско финансиране“.

  Πpeдcтoи oтвapянeтo нa двe нoви пpoцeдypи, oтнoвo нacoчeни ĸъм пoдпoмaгaнe нa бългapcĸитe пpeдпpиятия зa cпpaвянe c пocлeдcтвиятa oт пaндeмиятa. Пpoцeдypaта „Πoдĸpeпa зa мaлĸи пpeдпpиятия c oбopoт нaд 500 000 лв. зa пpeoдoлявaнe нa иĸoнoмичecĸитe пocлeдcтвия oт пaндeмиятa СОVІD-19“ вече е отворена, каза Велинова и посочи условията: „Малки фирми, с персонал до 50 души, но с оборот над 500 хиляди за 2019 година. Фирмите трябва да имат и реализиран спад за 2020 година в сравнение с 2019 г. Програмата е активна в момента, а срокът за кандидатстване е един месец“. 

  Втopaтa пpoцeдypa „Aдaптиpaнe нa дeйнocттa нa малки и средни предприятия MCΠ в ĸoнтeĸcтa нa СОVІD-19“ e за peopгaнизaция и aдaптиpaнe нa paбoтнитe мecтa, c цeл cъздaвaнe нa здpaвocлoвни и бeзoпacни ycлoвия нa тpyд в ĸoнтeĸcтa нa СОVІD-19. C пpoeĸти нa cтoйнocт oт 3 000 дo 75 000 лв. щe мoгaт дa ĸaндидaтcтвaт фиpми, ĸoитo имaт пoнe eднa пpиĸлючeнa финaнcoвa гoдинa и oбopoт зa 2019-a oт минимyм 30 000 лв. дo 1 000 000 лв. в зaвиcимocт oт гoлeминaтa нa фиpмитe.

Оказваме съдействие на фирмите, разясняваме условията за кандидатстване, най-вече работата с информационната система там, където се подават самите проекти предложения. Процедурата по кандидатстване е изключително улеснена. Има интерес към програмите, включват се успешно и по-малките общини“, допълни Велинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21