Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За природата с любов

Екологичното възпитание става все по-важно и необходимо за подрастващите, които ще живеят в 21-и век, в условията на климатични промени. Световната пандемия пък изправя пред сериозни предизвикателства българското образование. В тази посока е необходимо да се положат усилия за приобщаването и възпитанието на всяко дете.

В контекста на предстоящия Световен ден на потребителите (15-ти март), и мотото на кампанията „Потребители за по-чиста околна среда“, се опитахме да разберем как извънкласните форми на обучение допринасят за формирането на екологична култура сред подрастващите.

Променящото се общество, новите технологии и предизвикателства пред образованието, определят и промяната в подхода на извънучилищните центрове. Там попада и звеното за кариерно ориентиране към благоевградския Център за личностно и творческо развитие на децата (ЦЛТРД).


Екологичното възпитание е неразривна част от широкообхватния процес на обучение, казва ръководителят на звеното, д-р Александра Ковачева.

Необходими са комплексни усилия в посока училище – семейство, защото осъзнаването при децата е сложен процес. Натрупването на навици и изграждането на умения е дългосрочна перспектива. Това е становището на експерта в центъра, Надя Зехирева.

Провокациите на този технологичен век, извънредната пандемична обстановка, изолацията, са само част от системата, която би трябвало да е гъвкава и динамична, подчертава д-р Ковачева.

Доколко обаче сме добронамерени в действията си към заобикалящата ни среда; имаме ли изградената екологична култура като общество, за да предадем натрупванията на следващите поколения – отговорите са по-скоро отрицателни.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46