За поредна година, тютюнопроизводители настояват за удължаване на срока за вписване в Националния регистър на тютюнопроизводителите с един месец. Към момента той е до края на март. Припомняме, че от 2016 г. насам, всички стопани, които отглеждат тютюн, трябва да се регистрират като тютюнопроизводители. В момента тече регистрацията за 2021 г.
„Удължаването на срока до до края на месец април се налага, за да се даде възможност на всички земеделски производители, които възнамеряват да се занимават с тютюнопроизводство през този стопански цикъл, да набавят необходимия набор от документи, които им трябва за да се впишат в Регистъра“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010 и президент Европейската междубраншова организация на тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите – ELTI.
Той обясни, че необходимите документи са: предварително сключен договор за 2021 г. с търговски оператор, както и правно основание, доказващо ползването на земеделската площ за разсаждане с тютюна за тази година. Ако, земеделският производител е отглеждал тютюн миналата година, той трябва да представи или приемателно – предавателен протокол, или фактура, която да доказва количествата, които той е произвел през предходния стопански цикъл. Третият документ не се изисква за тютюнопроизводител, който е прескочил предходния стопански цикъл. Важно е да се знае, че всеки земеделски производител, който не се впише в Регистъра на тютюнопроизводителите, а се занимава с отглеждането на тютюн, го прави незаконно.
Цветан Филев обясни, че тютюнопроизводителите, които не са вписани в Регистъра не губят право да получават национално подпомагане по Схемата Преходна национално помощ за тютюн. Всеки, който е отглеждал тютюн в Референтния период – 2007, 2008 и 2009 г., и се занимава със земеделие, има право да участва по тази Схема.
„Вписването в Регистъра е важно за получаването на бъдещата Преходна национална помощ за тютюна, от 2023 до 2027 г., каквото е предложението на България пред Европейската комисия, като предложената засега Референтна година е 2018. И всеки, който не се е вписал в Регистъра във въпросната 2018 година, по една или друга причина, и няма производства, то няма как да бъде участник по тази Схема, говорим за бъдещо подпомагане до 2027г.“ – уточни Цветан Филев.
Припомняме, че от 15 март, г-н Филев встъпва официално в длъжността президент на Европейската междубраншова организация на тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите – ELTI.
„Престижът е преди всичко за България, защото Секторът ще бъде представляван от българин, защитаващ поминъка на българските тютюнопроизводителите, но и на техните европейски колеги. Най-важните бъдещи цели на ELTI са – осигуряването на достойни пазари за европейския тютюн, в това число и за българския, противопоставяне на рестрикциите, които се упражняват срещу Сектор „Тютюн“ на европейско и световно ниво. И нещо много важно, ако допуснем, както вече е въведено в Полша, да бъде наложен акциз върху суровия тютюн, на листа, това би било краят на тютюнопроизводството както в България, така и в целия Европейски съюз“ – уточни още Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...