Вече 20 години Паркът за танцуващи мечки край Белица е предпочитано място за разходка и отмора на много български и чужди туристи. Интересът към мечото селище не стихна дори в месеците на пандемия, когато бе отчетен повишен туристопоток.
„В момента паркът е затворен за посетителите до 1 април. Все още не е ясно дали заради усложняващата се епидемичната обстановка този срок няма да бъде променен“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той определи като много добра идеята на кмета на община Белица Радослав Ревански да изпрати благодарствено писмо до кинолегендата Бриджит Бардо, чиято фондация, заедно с „Четири лапи“, подпомага финансово съществуването на Парка от създаването му досега. В писмото се отправя и покана за гостуване на г-жа Бардо в община Белица в Парка за танцуващи мечки.
Димитър Иванов съобщи, че през всичките тези години ръководството на Парка работи успешно с общинското ръководство в Белица. Проектът за създаването на мечо селище е допринесъл много както за развитието на туризма в района, така и за популяризиране на дейността на Парка.
Много важно е какво ще се случва с мечото селище през следващите години. Една от идеите на ръководството на Парка е свързана с образованието на всички посетители. За тази цел ще бъде изграден „био път“ в гората около Парка за танцуващи мечки.
„Надявам се тази година за започнем неговото изграждане. Пътят ще бъде изграден в гората, където е самият парк. Там посетителите ще могат спокойно да се разхождат и да получават по интерактивен начин информация за дивата природа, за мечките, които няма как да пропуснем. И разкажем малко повече за това уникално място - както за растителния, така и за животинския свят. Идеята е да се запознаят най-малките, а и по-големите посетители с някой основни белези на животните, които, когато ходим в гората не ги виждаме, а те са там“, разказа Димитър Иванов.
Според него към момента не се обсъжда идеята паркът да бъде разширен, така че в него да бъдат отглеждани още мечки.
„Другата ни идея е да се насочим към така наречените „зелени паркове“ или с други думи паркове, които имат най-малко отрицателно въздействие върху околната среда. Затова вече сме направили сериозни инвестиции. Още от миналата година в парка имаме електрическо бъги, което не отделя никакви въглеродни емисии, а и е много тихо, за да не плаши мечките, посетителите и другите обитатели. Втората ни стъпка беше закупуването на хибридна кола. Правим в момента разчети как да намалим консумацията на ток, така че се стремим да стигнем до момент, в който да нямаме никакви въглеродни емисии. Намалили сме до минимум използването на пластмасови продукти, заменяме ги с екологични и рециклируеми изделия“, уточни още Димитър Иванов.
Той съобщи, че към момента има 6 спящи мечки, но поради променливото мартенско време, не е изключено някой от вече активните отново да се завърнат в бърлогите си.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Димитър Иванов:
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..