Вече 20 години Паркът за танцуващи мечки край Белица е предпочитано място за разходка и отмора на много български и чужди туристи. Интересът към мечото селище не стихна дори в месеците на пандемия, когато бе отчетен повишен туристопоток.
„В момента паркът е затворен за посетителите до 1 април. Все още не е ясно дали заради усложняващата се епидемичната обстановка този срок няма да бъде променен“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той определи като много добра идеята на кмета на община Белица Радослав Ревански да изпрати благодарствено писмо до кинолегендата Бриджит Бардо, чиято фондация, заедно с „Четири лапи“, подпомага финансово съществуването на Парка от създаването му досега. В писмото се отправя и покана за гостуване на г-жа Бардо в община Белица в Парка за танцуващи мечки.
Димитър Иванов съобщи, че през всичките тези години ръководството на Парка работи успешно с общинското ръководство в Белица. Проектът за създаването на мечо селище е допринесъл много както за развитието на туризма в района, така и за популяризиране на дейността на Парка.
Много важно е какво ще се случва с мечото селище през следващите години. Една от идеите на ръководството на Парка е свързана с образованието на всички посетители. За тази цел ще бъде изграден „био път“ в гората около Парка за танцуващи мечки.
„Надявам се тази година за започнем неговото изграждане. Пътят ще бъде изграден в гората, където е самият парк. Там посетителите ще могат спокойно да се разхождат и да получават по интерактивен начин информация за дивата природа, за мечките, които няма как да пропуснем. И разкажем малко повече за това уникално място - както за растителния, така и за животинския свят. Идеята е да се запознаят най-малките, а и по-големите посетители с някой основни белези на животните, които, когато ходим в гората не ги виждаме, а те са там“, разказа Димитър Иванов.
Според него към момента не се обсъжда идеята паркът да бъде разширен, така че в него да бъдат отглеждани още мечки.
„Другата ни идея е да се насочим към така наречените „зелени паркове“ или с други думи паркове, които имат най-малко отрицателно въздействие върху околната среда. Затова вече сме направили сериозни инвестиции. Още от миналата година в парка имаме електрическо бъги, което не отделя никакви въглеродни емисии, а и е много тихо, за да не плаши мечките, посетителите и другите обитатели. Втората ни стъпка беше закупуването на хибридна кола. Правим в момента разчети как да намалим консумацията на ток, така че се стремим да стигнем до момент, в който да нямаме никакви въглеродни емисии. Намалили сме до минимум използването на пластмасови продукти, заменяме ги с екологични и рециклируеми изделия“, уточни още Димитър Иванов.
Той съобщи, че към момента има 6 спящи мечки, но поради променливото мартенско време, не е изключено някой от вече активните отново да се завърнат в бърлогите си.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Димитър Иванов:
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..