Българската икономика може да стабилизира своята перспектива, ако заложи на новите технологии и потенциала на младите хора. Това становище изрази днес Геерд Термеер, по време на защитата на своята докторантура в Стопанския факултет на ЮЗУ в Благоевград. Гражданинът на Нидерландия е част от екипа на доц. Елена Ставрова, с която разработват конкретни мерки за подобряване на бизнесклимата в страната.
За 62-годишния Геерд Термеер от Нидерландия, с право важи съвременната максима – учене през целия живот. След като е натрупал достатъчно житейски и професионален опит в бизнеса с екологични селскостопански култури, той се насочва и към новите технологии.
В последните години той работи в България. Натрупаните знание и практически умения отдава на компания, свързана с екологично земеделие край Силистра. Следващият етап от живота си отрежда за модерното автомобилостроене. Това е най-сериозната индустрия в момента в света, с изключителна перспектива, казва Геерд. И посочва защо в България трябва да заложим на този стопански сегмент.
Според най-новия докторант на Стопанския факултет, съвременните реалности предполагат промяна на мисленето и философията на всеки един от нас. Екологичната политика, електрическите автомобили, зелената енергия – това са само една малка част от общоевропейския път на развитие, подчертава Геерд. И не крие кои са слабостите в родната ни действителност.
Ученето през целия живот е задължителен елемент за всеки един от нас. Перспективите за развитие не спират с навлизането в някаква определена възраст, смята холандецът. И ни разкрива част от своята философия, насочена както към младите, така и към по-големите.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..