Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 2 000 са потребителите в Информационната система за бюджетен контрол на ДАЕУ

Близо 2 000 са регистрираните потребители в Информационната система за бюджетен контрол и Регистъра на проектите на Държавна агенция „Електронно управление“. Информационната система осигурява осъществяването на предварителен контрол на разходите за е-управление и ИКТ в административните органи. Използването й помага на администрациите бързо и лесно да изпълняват задълженията си по Закона за електронното управление. Улеснена е и работата на експертите в ДАЕУ, които извършват проверката на преписки по бюджетния контрол, проектни предложения или дейности и технически спецификации. От октомври 2020 г. този контрол  се осъществява изцяло и единствено чрез Системата и Регистъра на проектите.

Достъпът до Информационната система за бюджетен контрол и Регистъра на проектите е свободен и безплатен. Към тях, за широката общественост, е разработен и Публичен модул - https://projectregister.egov.bg/ Публикуваните в него данни повишават прозрачността и възможността за публичен достъп до всички одобрени за финансиране проекти в рамките на електронното управление, техния статус, бюджет, обявени обществени поръчки за изграждане на информационни системи и др. Дава се възможност, обществеността да оказва контрол за целесъобразното и ефективно изразходване на публични средства за е-управление, чрез подобрената проследимост на проектите в администрацията. Системата работи така, че да не се допуска повторна реализация на идентични проекти и разхищение на обществени средства.

Информационната система за бюджетен контрол и Регистъра на проектите са разработени по проект „Разработване на публични регистри за бюджетен и проектен контрол на електронното управление и на портал за достъп до ресурси за разработка на софтуерни системи за електронно управление“, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“. Проектът е отличен с наградата на Българската асоциация за информационни технологии за 2020 г. в категория „Публична администрация“.

Интервю на Силвия Домозетска със Стоян Цонев – началник-отдел в Дирекция "Бюджетен контрол и управление на проекти" в ДАЕУ, можете да чуете в звуковия файл – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52