Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драстичен скок на болните с COVID-19 в Благоевград и областта

Д-р Мончева

„Пикови са стойностите на заболелите с COVID-19  в Благоевградска област, най-много са те в областния център – 79 случая, Гоце Делчев – 19, Петрич 8, Банско и с. Баня по 6 случая, Разлог – 12, Сандански – 16, Симитли – 5. Наблюдава се драстичен скок на заболеваемостта – за изминалата седмица  само за Благоевград заболелите са били 209, а днес само за 24 часа  са 79.

  За седмицата 8-14 март регистрираните случаи в Пиринско са 605, сравнени с преди 2 седмици те са 527 . Заболеваемостта за 2 седмици назад е 370 на 100 000. Увеличават се и хоспитализираните в болничните заведения – 162 лица,  443 са на домашно лечение. Към този момент хоспитализираните в цялата област са 338, в интензивния сектор се лекуват 12 лица“ – обобщението направи в здравния час на Радио Благоевград  д-р В. Мончева, директор Дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция. По думите и отчетените високи стойности на заболеваемост днес са съизмерими с пиковите нива през месеците ноември и декември 2020 г, което налага откриването на нови отделения в болниците. Според  д-р Мончева причината за този рязък скок е британската мутация на covid-19, която е много по-заразна и инкубационния период,  е много по-кратък. Най-много са болните във възрастовата група  25-49 години – 215 случая, следвани от 50-64 г. – 175.

   Продължава проверката в МБАЛ-Благоевград по повод смъртта на бременната жена от град Разлог. Комисията обединява представители на отдел „Медицински дейности“ в РЗИ и Медицински одит от София.

  Вчера в РЗИ- Благоевград е получено ограничено количество ваксини на „Пфайзер-Бионтех“. Те са предназначени за лица, включени в 1,2 и 3 фаза на ваксинационния план. В края на седмицата се очакват доставки и от ваксината на „Модерна“, които ще бъдат разпределени сред имунизационните кабинети в областта и болниците.

  До момента са имунизирани около 700 лица, членове на секционни избирателни комисии.

Д-р Мончева можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52