„Тази година няма да бъде честван така, както предни години и заради ограничителните мерки, и разбира се в името на това да се спаси здравето на хората. Отпадат кушиите, отпада и празничното хоро, което се прави всяка година. Това е хорото след обяда с гост-изпълнител, с много настроение и с различни изпълнители и самодейци от читалището“ – каза още Ива Накова.
Тя припомни някои от традициите на Тодоровден. Например това, че мъжете имат задачата да загледат, да изберат своята бъдеща булка. Момите пък се обличат с най-красивите носии. „Тодоровден идва с пролетта, носи нов живот, нови надежди, нови неща, а защо не и нова любов? Най-вече в основата на този празник е любовта. Любовта към конете, но и любовта между хората“.
Друга традиция е жените, които са се омъжили през изминалата година, да се поклонят на своите свекърви в знак на почит и уважение, да покажат колко работни са. Те се покланят три пъти и колкото по-ниско се покланят, толкова по-ниско ще могат да жънат през лятото. След ритуалния поклон се прави друг много важен ритуал – захранването на конете. Захранването е с пет елемента. В основата е хлябът. Той се приготвя в четвъртък преди Тодоровден. Два са ритуалните хляба – Св. Тудор и Св. Петка. Хлябът може да бъде под формата на подкова, може да бъде кръгъл и съответно отгоре да е изобразена подкова или конска глава. Следващите елементи са сол за кърмило, царевица - за да припкат конете, чесън против уроки. Захранват се и със захар, за да бъдат зъбите на конете бели и да блестят като диаманти.
„Почти във всяка къща има кон“ – разказа още в ефира на Радио Благоевград Ива Накова.
„В Бачево живеем около 1 800 човека, със сигурност конете са много. Конят е част от семейството. Няма как това животно, останало от отколешни времена, да не бъде днес част и от традициите, част и от бита и изобщо от живота на бачевци. Празникът ще пребъде, макар и в тази ситуация, макар и съвсем, съвсем символично, ще бъде отбелязан. Мисля, че всеки в сърцето си ще го отбележи по своя начин и ще го отпразнува вкъщи с най-близките си хора“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с Ива Накова.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..