Европейският парламент подчертава необходимостта Европейската комисия и страните в Европа да заделят средства, за да помогнат на жените да преодолеят последиците от пандемията, особено по отношение на заетостта, насилието и здравноосигурителните права.
Според депутатите темата за равенството между половете, тярбва да бъде един от важните въпроси за дебат по време на предстоящата Конференция за бъдещето на Европа.
Ограничен напредък за 2020 г. сочи индексът на Европейския институт за равенството на половете – коефициентът за ЕС е 67,9% , с това темпо жените в ЕС ще изравнят мъжете след около 60 години. За България показателите сапод средните за Европа.
„Пандемията от Covid-19 засегна жените в България най-вече по отношение повишаване на домашното насилие. Има скок в броя на случаите и жертвите на домашно насилие, на сигналите и за съжаление на убитите. Много от жените бяха пренатоварени по време на пандемията. Веднъж те работеха от дома си, но и в дома си. Това беше може би един 14-16 часов работен ден за жените и то просто заради стереотипа, че домакинската работа е женска работа. Третото нещо, което наблюдаваме е, че по-скоро повече жени загубиха работата си по време на Covid кризата.“, казва Надежда Дерменджиева – изпълнителен директор на Български фонд за жените.
Инфографика, разработена от Български фонд за жените, онагледява част от системните неравенства, пред които са изправени жените в днешна България.
Ситуацията в цифри показва, че само ¼ от народните представители в българския парламент са жени. Мъжете в нашата страна получават 13,5 % по-високо заплащане от жените. Под 16 % са лидерите жени у нас. На всеки две седмици една жена в България е убивана от съпруг, партньор или роднина.
По повод Международния ден на жената, които отбелязахме преди броени дни, Европейският парламент отново подчерта ключовата роля на жените по време на кризата с коронавируса и новите предизвикателства пред тях.
„Твърде много жени в Европа не разполагат с основната възможност да работят и да изкарват прехраната си. Днес равнището на заетост при жените е 67 %, а при мъжете - 78 %. Това е просто неприемливо. Затова определихме нова цел за Европа: трябва да намалим наполовина разликата в заетостта между половете и до края на настоящото десетилетие 78 % от всички европейци трябва да имат работа. Няма да е лесно, но ще направим всичко по силите ни, за да постигнем тази цел“, заяви по време на пленарната сесия на 8 март председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Комисията заложи изискване всички държави членки да поставят жените в центъра на своите планове за възстановяване след COVID-19. Ще бъде истинско възстановяване само, ако тези планове са за всички.“, допълва Урсула фон дер Лайен.
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..