„Спасителят е дошъл при нас, Бог изпраща своя Син, за да ни покаже пътя за спасение, защото във времената тогава народът се е объркал и не е знаел кое е добро и кое лошо. Можем да направим асоциация и със сегашното време, което е същото. Това е голямото дело – Той ни е показал пътя – написал ни е Кодекса на Светото евангелие как да живеем, за да спасим душите си. И както Спасителят завещава – да имате любов в себе си“ – каза за Радио Благоевград отец Андон Шавулев и пожела на всички здраве и закрила от Господ.
Благовещение е празника на майчинството и силата на женското начало. „Днес имам рожден ден, чакам прекрасна блага вест - бебе от дъщерята и това ме прави много щастлива. Отново се възражда цялата природа, което ми дава и нови надежди“ – не скри емоцията си наша съгражданка. „Благи и добри вести да има във всеки дом, да се радваме на здраве, повече доброта, да бъдем по-единни“ – сподели друга.
В черквата бяха осветени обредни питки и хлябове, които според традицията бяха раздадени за здраве.
Честит имен ден на всички, които днес празнуват с имената Блага, Благой, Благовест, Благовеста и др.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Лалка Радкова.
Тазгодишната реколта от мед вече е в бурканчетата. Пчеларите обаче съобщават за по-слаби добиви, заради студената пролет и високата смъртност при пчелите. „В крайна сметка има добиви, но броят на изгубените пчелни семейства в страната като цяло беше доста висок и съответно от тези семейства няма добив на пчелен мед. Оцелелите пчелни..
Седем дни в района на Пирин на територията на трите общини Кресна, Струмяни, Сандански бушува пожар. Черен дим и пушек обгръщаше планината и сгушените в Пирин села, страх се четеше в очите на всички. Огънят напредваше ежедневно. Доброволци, огнеборци, горски бяха на ръба на силите си, но не се отказваха, това бяха хората на първа линия...
На 1 и 2 август, петък и събота, в петричкото село Ключ ще бъде празнично, защото тогава ще се проведе традиционният събор, посветен на Илинден по стар стил и на Илинденско – Преображенското въстание. „Тази година отбелязваме 122 години от избухването на въстанието и да, Свети Пророк Илия си е закрилник на нашето село. Той е покровител на..
Благоевград е футболен град, всички знаем това и не е клише, че футболът тук е религия, но днес ще бъде и помощ. Днес вратите на стадион „Христо Ботев“ в Благоевград ще бъдат отворени за благотворителен мач в подкрепа на малкия Йоан Методиев. От 19 часа на терена в демонстративен футболен мач ще се изправят ветераните на „Пирин“ и..
Това лято за първи път фестивалът за камерна класическа музика „Неотъпкана пътека“ ще се проведе в Добринище. От 30 юли до 9 август Гоце Делчев, Ковачевица, Добринище и Кърпачево ще бъдат домакини на Седмото издание на фестивала за камерна музика. „Организаторите харесаха Добринище и нашето читалище, кандидатстваха по проект и се надявам..
Министър-председателят Росен Желязков, заедно с екипа от Оперативния щаб, беше на терен в района с най-сериозния пожари в страната - този над село Илинденци, община Струмяни. Той подчерта значението на координацията между институциите и обяви, че човешкият фактор остава основната причина за възникване на огнената стихия.„Над 95% от пожарите се..
По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..