„Ситуацията в МБАЛ-Благоевград е същата, както преди седмица. Забелязва се плато в заболеваемостта от COVID-19, в момента са хоспитализирани 140 пациенти. В реанимация пациентите са 11, без свободни легла, което е притеснително. Очакванията са да се промени картината и болните да намалеят. Свободно е единствено отделението по гастроентерология, което е като резерв и при необходимост може да приема ковид болни“ – това сподели в здравния час на Радио Благоевград директорът на болничното заведение д-р Огнян Митев. Той сподели, че в благоевградската болница са постъпили двама млади лекари-специализанти.
По предложение на д-р Димитър Димитров – зав. отделението по хирургия, е направена нова схема за лечение на COVID-19, която е взаимствана от световните лидери в тази област. „Днес събирам колегите, за да я обсъдим и съм сигурен, че ще се одобри. Тази нова схема е сбор от най-доброто в борбата и лечението на COVID-19. Лечението на болните в МБАЛ-Благоевград ще продължи по съвременните методи. Това е обобщена терапия, с леки промени, във връзка с новите тенденции и новите изследвания, които се правят в целия свят. Но това не е нова терапия, по-скоро подобрена, на база опита на развитите държави в света. Свързана е с промяна на дозите, започване лечение от определен етап и пр. И отново апелирам: гражданите да се имунизират, очакват се големи количества ваксини през този месец в РЗИ-Благоевград, за да намалее натискът върху болниците“ – каза д-р Огнян Митев, директор на най-голямата болница в Югозапада.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Огнян Митев.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..