Всеки, който желае, вече може да дари български книги в Република Северна Македония, благодарение на утвърден модел. Това съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, инициатор на Кампанията “Изпрати българска книга в Македония“.
„Вече имаме официално създаден модел от Агенция “Митници“ на Северна Македония, според който, всеки който желае да дари книги, трябва да си подготви двустранно подписан договор за дарение на книгите, като те трябва да бъдат под 1000. Смятам, че това е огромен успех, който постигнахме, тъй като 30 години, различни хора внасяха и внасяхме книги по багажници, по 20, по 30 броя и не беше ясно, защо български книги са спирани на границата. Понеже не познавахме митническото законодателство, митничарите се възползваха, за да ни подвеждат, че по различни причини, книгите не са допуснати. Когато бяха спрени книгите, аз и консулът ни Георги Христов бяхме излъгани затова, че има цензура на книгите в Северна Македония. На следващия ден, Агенция „Митници“ излезе с официална декларация, че цензура няма и че книгите били отказани от българското посолство, което е лъжа. Но, позитивът от цялата ситуация е, че вече имаме утвърден модел за дарение на книги и призовавам всеки, който желае да се включи в тази Кампания“ – коментира Виктор Стоянов.
Той съобщи още, че благодарение на това споразумение, в началото на април, в Северна Македония вече са внесени 920 броя книги – „Български народни песни“ от братя Миладинови – фототипно издание, над 600 от тях са раздадени. Общо над 900 души, живеещи в западната ни съседка, вече са получили българска книга.
Намаляване цените на роуминга в Северна Македония и инсталиране на сателитна българска телевизия са двете основни цели, които си поставят в близко бъдеще Виктор Стоянов и хората, които подкрепят неговата инициатива. В град Битоля, вече е инсталирана първата българска сателитна телевизия. Предстои внасянето на специализирана българска литература, към която има огромен интерес, особено към историческата.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Виктор Стоянов е инициатор и на още една общонационална кампания „Да върнем костите на цар Самуил“.
„Над 10 хиляди са събраните подписи в онлайн петицията, подкрепяща инициативата. Водят се предварителни разговори с някой наши общественици за създаване на Комитет „Цар Самуил“, така сме го нарекли. Неговата дейност ще бъде насочена не само към връщането костите на Цар Самуил в пределите на днешна България, а и популяризиране на неговия живот и дело. Цар Самуил е погребан в рамките на тогавашна България, в своята царска резиденция на остров „Свети Ахил“ и той, като български цар, трябва да почива на българска територия“ – уточни Виктор Стоянов.
Една от бъдещите цели на Комитета „Цар Самуил“ е да се изгради хубав паметник на българския владетел и в град Петрич. Има идея, този Комитет да бъде учреден на 16 април, в Деня на Българската конституция, но все още не е ясно, дали ще се осъществи това намерение. В тази организация ще бъдат поканени да участват видни експерти от различни сфери на културата, историята, археологията и други.
По повод другата идея, в София да гостува, макар и временна изложба, в която да бъдат изложени за два – три месеца костите на Цар Самуил, Виктор Стоянов сподели, че тази инициатива трябва да се реализира на дипломатическо ниво.
„Мога само да каже, че това е първата ни реална цел. Ако успеем да направим такава изложба, това ще бъде страхотен успех и първата, задължителна крачка към връщане костите на Цар Самуил в пределите на днешна България“ – сподели още Виктор Стоянов.
Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..