Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Пандемията от COVID-19 и отражението ѝ върху достъпа до образование

Снимка: Pixabay


Разпространението на COVID-19 у нас доведе до цялостна реорганизация на образованието. Обучението в електронна среда е една от мерките, предприети срещу пандемията от коронавирус. Дистанционното обучение изправи учители, ученици и родители пред редица предизвикателства. Директорът на Трето основно училище „Христо Ботев“ в град Сандански – Румен Сидеров сподели по какъв начин се осъществява онлайн обучението в учебното заведение:

„Онлайн обучението е два вида – синхронно и асинхронно. Ние имаме възможност и организираме синхронно, тоест работи се в платформата „Тиймс“ от всички наши учители и ученици. Нямаме асинхронно обучение чрез други платформи като социалната мрежа „Фейсбук“, не раздаваме материали на хартиен носител. Всички ученици са обхванати. Тази цяла година, продължила пандемия ни постави в такива условия, че трябваше да се приспособим бързо към това положение и мисля, че успяваме на 100%.“

Според Румен Сидеров има известни трудности при дистанционното обучение, но те не се дължат на липсата на подготовка за дистанционна работа сред учителите, а са по-скоро от техническо естество.

„Трудностите са свързани с интернет доставчиците. Понякога имаме ученици и родители, които се обаждат, че връзката е прекъсва често. Отзовават се доставчиците и бързо реагират. Нямаме някакъв голям проблем, а именно да оставим деца без обучение за дълъг период от време.“


Преподавателите срещат известни трудности и при работата си с уязвимите групи, посочи Румен Сидеров. Проблем се оказва мотивацията на тези ученици.

„Децата се свързват, виждаш го, че е в платформата, но не всеки път се отзовава. Това се дължи на факта, че учениците смятат, че е важно да се разбере, че са в платформата, присъстват на заниманията. На практика те са пасивни по отношение на образователния процес, който тече през това време. Те слушат, но когато колегите им задават въпроси, когато се поставят задачи за съжаление често учениците не се отзовават и не изпълняват поставените задачи“.

Директорът на Трето основно училище в Сандански, Румен Сидеров е категоричен, че дистанционната форма се отразява върху дейността на учебното заведение

„Дистанционното обучение е хубаво, но за толкова дълъг период от време има и отрицателни страни. Започва да се губи мотивацията за учене. Този модел може да се използва за кратки прекъсвания – седмица, две. Аз мисля, че много колеги са на същото мнение, защото и при по-добрите ученици настъпва демотивация. Аз всеки ден влизам в часовете на учителите, разговарям с учениците. 90% от учениците, с които разговарям искат да преминат към присъствено обучение. Учениците от 6-ти клас не са учили и два месеца през тази година. Онлайн обучението води след себе си дефицити, които ще трябва да преодоляваме в бъдеще“.

Дистанционната форма на обучение интересува изключително много младите хора, които се обучават по този начин в училище. Мнението на десетокласничката Антоана Филчева:

„COVID пандемията се отразява на образованието, както и на всичко останало в света. В голяма част от училищата нещата се получават. Общите проблеми които се срещат са предимно технически и практиката – дейността по различните предмети намаляват. Когато решаваме задача в училище например, ще я решим много по-бързо ако сме в присъствена форма, отколкото онлайн. Учителите полагат огромни усилия, както и учениците и нещата се случват“.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Мариана Попова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46