Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Б. Чилингиров: Българското агнешко е най-хубаво, но овцевъдство ни вече е в „Червената книга“

Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” отпуска до 1 000 000 лв. помощ de minimis, за компенсиране на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2021 г. С подпомагането се дава възможност, по време на Великден и Гергьовден, животновъдите да реализират по-голяма част от отгледаните от тях агнета и ярета, на пазарни цени.

Според зооинженера Бисер Чилингиров, бивш председател на Националната асоциация на овцевъдите в България, тези пари реално няма да стигнат до животновъдите, защото те се дават на кланиците.

Бисер Чилингиров

„Това е болен въпрос, миналата година бяха много повече милионите, тази година са по-малко. Това са пари хвърлени на вятъра. Тези пари не трябваше да бъдат в кланиците, а трябваше да отидат при фермера“ – категоричен е инж. Чилингиров.

Той припомни, как в миналото са били отпускани нисколихвени кредити за закупуване на фуражи, както и подпомагане, чрез доказване на изкупеното мляко за месеца, тогава парите са отивали директно при фермерите.

„Тогава, цената на агнешкото нямаше да бъде, както е сега в магазина от 16 до 19 лв., но виждате как инфлацията расте и как всичко поскъпва – бензинът, токът, всичко се качва нагоре. Аз вече не отглеждам овце, поради много причини, шапка свалям на тези, които все още се занимават семейно и все още имат тръпката да отглеждат овце. Но, този един милион, отива при определени хора, което е огромна грешка“ – допълни инж. Бисер Чилингиров.

Той припомни, че миналата година са били изкупени около 200 хиляди агнета, тази година се очаква да бъдат изкупени около половин милион, но изкупната цена продължава да е ниска за производителите. Това е една от причините, българското животновъдство вече да е записано в „Червената книга“.

„В момента, има достатъчно българско агнешко месо за предстоящите великденски празници. Утопия е, че българинът не купува агнешко – може малко да е, но всеки си взима за празника“ – категоричен е бившият овцевъд, който обаче, констатира със съжаление, че овцете през последните години намаляват в България.

По отношение на вноса на евтино месо от чужбина, включително и от Северна Македония, инж. Бисер Чилингиров сподели, че този проблем може да бъде решен само с държавни механизми и с обединение на бранша, който да защитава интересите на родните фермери.

„Българското агнешко месо е най-хубавото, защото то си пасе нашата трева, пие нашата вода, по-хубаво от българското няма и климатичните условя са основен фактор за това. Нека, всички, които ще си купят българско агнешко за празниците, да тачат и прославят тези хора, които са на село и произвеждат денонощно, само и само да има българско животновъдство. И не нашите деца да гледат агнета и овце само на картинки по интернет виртуално, а да ги виждат на село, когато пътуват по пътищата да виждат овце и крави“ – допълни още инж. Бисер Чилингиров.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Бисер Чилингиров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00