Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от началото на Априлското въстание

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Президентът: Банско налага стандарт в световните ски с цялостната организация на състезанията и това е невероятна визитна картичка за България

Банско и България налагат стандарт в световните ски с цялостната организация на състезанията и това е невероятна визитна картичка за страната ни. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Банско, където наблюдава състезанията за Световната купа по сноуборд алпийски дисциплини на Международната федерация по ски /FIS/. Президентът беше..

публикувано на 19.01.25 в 18:43

„Тайнството на Сурва” в Радомир

Общинският фестивал „Тайнството на Сурва” събра днес в Радомир над 900 носители на маскарадната традиция от общините Радомир, Брезник и Земен. Пред местните жители и гостите на града те представиха характерните за Сурва обичаи и наричания. Празникът Сурва е не само регионална гордост, а и част от културното наследство на България, каза в..

публикувано на 19.01.25 в 18:23

След видео преразглеждане Радослав Янков е с бронза от СК в Банско

Радослав Янков се класира на трето място във втория паралелен гигантски слалом в Банско от Световната купа по алпийски сноуборд. Първоначално българинът бе класиран четвърти заради изоставане от пет стотни от австриеца Александър Пайер в малкия финал, но след подаване на контестация резултатът на Пайер бе анулиран заради преминаване през кол на една от..

публикувано на 19.01.25 в 17:55

Президентът: Отношенията ми с правителството ще зависят от това как ще защитава националния интерес

Моите отношения с новото правителство зависят от това как то ще отстоява националния интерес и как ще работи, така че българите да имат много по-добри условия за живот, а страната ни – за развитие. Това заяви пред журналисти в Банско президентът Румен Радев, който присъства на състезанията от Световната купа по сноуборд.  "Много скоро ще разберем дали..

публикувано на 19.01.25 в 17:23

Радослав Янков остана на пет стотни от бронза в Банско

Радослав Янков завърши четвърти във втория паралелен гигантски слалом в Банско от Световната купа по алпийски сноуборд. Българинът остана на нищожните пет стотни от място на подиума, след като с тази разлика загуби от австриеца Александър Пайер в малкия финал. Янков, който записа най-добро време в квалификациите, стартира в директните елиминации с..

публикувано на 19.01.25 в 15:51

Кампания "Ела! Вземи! Засади!" в Сандански

 Кампанията на Гората.бг и община Сандански осигури днес 12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета на хората от Сандански и региона. На пл. "България" бяха раздадени плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши (махалебки, диви) и паркови и медоносни дръвчета - медоносни липи,..

публикувано на 19.01.25 в 14:48

За първи път медицински хеликоптер кацна в болницата в Разлог

Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..

публикувано на 19.01.25 в 14:45