Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В приказния свят на д-р Владимир Караджов

Кафето и ванилията – съкровищата на Земята


Д-р Владимир Караджов е главен асистент, преподавател в Катедрата „География, екология и опазване на околната среда“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Според класация на водеща верига книжарници в страната, най-продаваната електронна книга през месец март е книгата му „Етиопска приказка“.  „Океанска приказка“ е сред десетте най-продавани електронни книги за миналия месец.

Водещ: Какви истории разказвате?

Владимир Караджов: С една дума ако трябва да отговоря – реални приказки, истински приказки.  Такива, които са базирани на моите познания по география и може би затова са толкова интересни. Защото хората усещат, че те не четат една въздушна кула, построена изцяло от фантазията, а виждат историята на Земята, на света, на природата, разказана по един увлекателен начин и затова тя им действа толкова силно. Само в моята наука съм ходил в Етиопия.


Водещ: Какво ви впечатли толкова много, че написахте „Етиопска приказка“?

Владимир Караджов: Впечатли ме толкова, че в мен се пробуди един спомен, една информация от студентските години и се съчета с моята вродена любов към кафето. Една сутрин, в едно горещо лято през 2015 г., през август, аз, събуждайки се, ми проблесна мисъл, че знам историята на най-голямото съкровище на света. И тя е много интригуваща. Включва такива дребни факти и детайли, които ще накарат хората да ахнат и просто трябва някой да им я разкаже.  Обаче тази история е супер кратка, тя може да се разкаже в една страница. А аз направих цял роман, като създадох и мои собствени герои и ги срещнах с реалните исторически личности от онзи период, владетели, царе. Така оплетох истината със сюжетната измислица, че хората четат една художествена творба, която стъпва на реални събития.  И така те научиха почти изцяло действителната история на кафето по един фантастичен начин и тази история ги вдъхнови.  А ги вдъхнови, защото тя съдържа една много стара истина, че богатството расте само когато го споделяш с другите хора. Ако Матео, който открива кафето, а то е най-голямото измерено в пари откритие, направено от един човек и ако той не го беше споделил със света, а го беше оставил само за себе си, никой нямаше да знае, да го разпространява, да му се радва и да го търгува. То нямаше да се превърне в съкровище. Само когато беше споделено с всички, стана съкровище.

Водещ: Любимо питие.

Владимир Караджов: Да, любимо наистина!

Водещ: „Океанска приказка“. Какъв е сюжетът?

Владимир Караджов: Там историята е изцяло достоверна. Подсети ме един много възрастен човек, който почина. И той каза: „Защо не разкажеш тази история?“ И аз се зарових две години в най-дълбоки детайли, в мексикански източници, в испански, аглийски, в немски книги от 1700 г. , които са сканирани като фототипни копия в интернет. И колкото повече научавах, очите ми се разширяваха все повече и повече. Реших, че трябва да разкажа тази история. Получи се една много хубава вкусна връзка, т.е. след кафето идва ванилията, което е също нещо, което хората много обичат. Пак е драматична и пак е географска история. И се заформи нещо като идея за поредица от такива вкусни и значими неща, географски открития.

Водещ: Следващата подправка или продукт кой ще бъде? Върху какво работите сега?

Владимир Караджов: Той ще бъде най-любимия продукт на всички хора по Земята, най-масовия, най-търгувания, с най-голям оборот. Тук има една страхотна, ключова научна идея, която е споделена дори и в една водеща световна медия, че точно най-любимият продукт на хората по света може да спаси климата и планетата Земя.  Работя върху тази приказка, така че ще имаме ново съкровище и не само неговата история накратко във вид на приключение, а и как то ще повлияе на нашето бъдеще, спасявайки нашата планета от собственото ни безумие, наречено индустриална революция.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с д-р Владимир Караджов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39