Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В приказния свят на д-р Владимир Караджов

Кафето и ванилията – съкровищата на Земята


Д-р Владимир Караджов е главен асистент, преподавател в Катедрата „География, екология и опазване на околната среда“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Според класация на водеща верига книжарници в страната, най-продаваната електронна книга през месец март е книгата му „Етиопска приказка“.  „Океанска приказка“ е сред десетте най-продавани електронни книги за миналия месец.

Водещ: Какви истории разказвате?

Владимир Караджов: С една дума ако трябва да отговоря – реални приказки, истински приказки.  Такива, които са базирани на моите познания по география и може би затова са толкова интересни. Защото хората усещат, че те не четат една въздушна кула, построена изцяло от фантазията, а виждат историята на Земята, на света, на природата, разказана по един увлекателен начин и затова тя им действа толкова силно. Само в моята наука съм ходил в Етиопия.


Водещ: Какво ви впечатли толкова много, че написахте „Етиопска приказка“?

Владимир Караджов: Впечатли ме толкова, че в мен се пробуди един спомен, една информация от студентските години и се съчета с моята вродена любов към кафето. Една сутрин, в едно горещо лято през 2015 г., през август, аз, събуждайки се, ми проблесна мисъл, че знам историята на най-голямото съкровище на света. И тя е много интригуваща. Включва такива дребни факти и детайли, които ще накарат хората да ахнат и просто трябва някой да им я разкаже.  Обаче тази история е супер кратка, тя може да се разкаже в една страница. А аз направих цял роман, като създадох и мои собствени герои и ги срещнах с реалните исторически личности от онзи период, владетели, царе. Така оплетох истината със сюжетната измислица, че хората четат една художествена творба, която стъпва на реални събития.  И така те научиха почти изцяло действителната история на кафето по един фантастичен начин и тази история ги вдъхнови.  А ги вдъхнови, защото тя съдържа една много стара истина, че богатството расте само когато го споделяш с другите хора. Ако Матео, който открива кафето, а то е най-голямото измерено в пари откритие, направено от един човек и ако той не го беше споделил със света, а го беше оставил само за себе си, никой нямаше да знае, да го разпространява, да му се радва и да го търгува. То нямаше да се превърне в съкровище. Само когато беше споделено с всички, стана съкровище.

Водещ: Любимо питие.

Владимир Караджов: Да, любимо наистина!

Водещ: „Океанска приказка“. Какъв е сюжетът?

Владимир Караджов: Там историята е изцяло достоверна. Подсети ме един много възрастен човек, който почина. И той каза: „Защо не разкажеш тази история?“ И аз се зарових две години в най-дълбоки детайли, в мексикански източници, в испански, аглийски, в немски книги от 1700 г. , които са сканирани като фототипни копия в интернет. И колкото повече научавах, очите ми се разширяваха все повече и повече. Реших, че трябва да разкажа тази история. Получи се една много хубава вкусна връзка, т.е. след кафето идва ванилията, което е също нещо, което хората много обичат. Пак е драматична и пак е географска история. И се заформи нещо като идея за поредица от такива вкусни и значими неща, географски открития.

Водещ: Следващата подправка или продукт кой ще бъде? Върху какво работите сега?

Владимир Караджов: Той ще бъде най-любимия продукт на всички хора по Земята, най-масовия, най-търгувания, с най-голям оборот. Тук има една страхотна, ключова научна идея, която е споделена дори и в една водеща световна медия, че точно най-любимият продукт на хората по света може да спаси климата и планетата Земя.  Работя върху тази приказка, така че ще имаме ново съкровище и не само неговата история накратко във вид на приключение, а и как то ще повлияе на нашето бъдеще, спасявайки нашата планета от собственото ни безумие, наречено индустриална революция.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с д-р Владимир Караджов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50
Ваня Кромбоа

Какво казват гласовете от квартала?

Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...

публикувано на 09.05.25 в 11:01

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14