Въпреки предизвикателствата, породени от безпрецедентната криза, много институции и професионалисти продължиха да служат на общностите, като измислят нови начини за осигуряване на достъп до култура. След като бяха затворени от наложените мерки, те не само започнаха да използват по-активно съществуващите си онлайн ресурси и страници в социалните мрежи, но и доставиха ново съдържание – виртуални изложби, кураторски дискусии и 3D обиколки на галериите им чрез стрийминг платформи. Появила се само няколко месеца преди пандемията столичната галерия„Little Bird Place“ доказва, че има начини.
„Ние от самото начало тръгнахме с представянето на авторите на наши изложби в международни арт платформи и в този смисъл ние бяхме прокативни.“ – казва Росен Узунов, собственик на галерия „Little Bird Place“, София. „Имахме и хубав сайт с възможност за 3D турове. Това, което направихме през пандемията е, че въведохме и някои нови инициативи като тази – хората да могат да вземат изкуството вкъщи, да му се наслаждават известно време и след това да решат дали да го купят – така наречената Art and home инициатива. Това, което наблюдавахме ние е, че се увеличиха потребителите на изкуство в интернет. Може би хората се ограничиха от друг вид емоционални или визуални дразнители и се съсредоточиха малко повече в изкуството.“ – казва Росен Узунов.
Тенденцията, която изпъква в общинските галерии в по-малките градове в страната е върху отлива на публика от галериите. Целта на тези галерии не пада върху продажбите, а по-скоро върху възможността за достъп до култура и живото съприкосновение с изкуството. „Нашите най-редовни посетители са хора в зряла възраст или от по-възрастното поколение и ми се струва, че по някакъв начин, за съжаление, пандемията ги отдалечи от галерията.“ – споделя Иван Милушев, директор на Общинска художествена галерия – Благоевград. Но все пак той е оптимист и усилията на него и екипа са насочени към връщането на хората в галерията с интелектуални удари, както ги нарича Иван Милушев – силна програма с интересни автори, които не са гостували в Благоевград или неща, които не са гледани досега.
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..