Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иванка Станкова: „Химията е магия, тя е предизвикателство“

95% от завършилите се реализират успешно, с добра заплата, а обучението през четирите години е безплатно

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес българските химици честват своя професионален празник. По този повод ви срещаме с проф. д-р Иванка Станкова, заместник- ректор по научно-изследователската дейност и докторантското развитие в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград, ръководител на Катедра „Химия“ във висшето училище.

Водещ: Проф. Станкова, първо да ви честитя празника, да ви пожелая да заразявате с любов все повече млади хора, любов към тази сложна наука. Вие кога и как открихте химията?

Проф. д-р Иванка Станкова: Химията я дължа на една учителка, г-жа Ножарова, която беше моя учителка в гимназията. Сега, когато питаме студентите как са се запалили, какво им е харесало в химиятa, обикновено учител е този, който всъщност ги запалва.

Водещ: Вие сте ръководител на Катедра „Химия“. Как се развива Катедрата през годините, повече от 30 години съществува.

Проф. д-р Иванка Станкова: През 2022 г. ще честваме 35 години от създаването. Развива се! Първоначално имаше много голям интерес. Катедрата администрира две специалности: „Химия“ и „Педагогика на обучението по химия“. Имаше голям интерес към „Педагогика на обучението по химия“ и трябва да ви кажа, че тогава курсовете бяха по 40-50 човека през далечните 1990 -1995 г. Сега една голяма част от учителите по химия в областите Благоевград, Кюстендил и Перник отчасти, са завършили „Педагогика на обучението по химия“  в ЮЗУ „Н. Рилски“ в Катедра „Химия“. Паралелно с това химиците, които работят в химичните лаборатории от Кулата до Перник са също наши възпитаници. След като създадохме специалността „Медицинска химия“, вече и в клиничните лаборатории са колеги, завършили специалностите „Химия“ или „Медицинска химия“. Сега нашите курсове са значително по-малки, около 25 човека, но това е като цяло редуциране. Навсякъде се наблюдава поради малкия брой ученици, които завършват 12-ти клас.

Водещ: Към коя специалност интересът е най-голям?

Проф. д-р Иванка Станкова: Определено интересът е към „Медицинска химия“, защото те намират много добра реализация. Може да се каже, че 95% от завършилите медицинска химия, се реализират успешно в клинични лаборатории. Даже още в последния семестър от следването. Най-вече се реализират в Дупница. През последните 4 години се наблюдава един ренесанс, един засилен интерес към педагогиката. Ние създадохме една нова специалност „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“. Това е съвсем естествено по няколко причини. На първо място това е държавната политика. Увеличиха се заплатите на учителите. Също така голям брой учители се пенсионираха, така че възможност за работа, съчетана с една добра заплата, са другите мотиви, които карат кандидатстудентите да изберат педагогическа специалност. Миналата година, също и тази се подготвя, тези студенти, които записват специалностите „Медицинска химия“ и „Педагогика по химия“ не плащат такси. Те са освободени от такси по време на цялото следване и това пак е една целенасочена държавна политика с цел да се повиши интересът към специалностите по природните науки.

Интересното е, че една част от нашите студенти по линия на практики, това е една програма на МОН, посещават клиничните лаборатории, училищата. Имат представа какво евентуално биха работили и се запознават с потенциални работодатели.  Това е един трамплин за тяхната бъдеща работа.

Водещ: тази година колко студенти ще приемете?

Проф. д-р Иванка Станкова: Очакваме, имаме утвърден държавен прием. 25 са местата за редовно обучение за студенти от специалност „Медицинска химия“.  Бих искала да кажа още веднъж, да се чуе добре от вашите слушатели. Студентите не заплащат такса за обучение. То е безплатно през цялото следване. Имаме 10 места за специалността „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“.

Химията е една магия. Но тя е магия за тези, които я познават.  Тя не е скучна наука, която е свързана единствено с изравняване на уравнения и някакви скучни формули. Тя е едно предизвикателство. Най-хубавото е, че тези които започват да учат, ще разберат магията на химията.  Това, което е на-важно, те ще се реализират успешно с една доста висока заплата.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с проф. д-р Иванка Станкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58