Своеобразен старт на капанията бе даден в11 ч. пред сградата на община Самоков от представители на организаторите – Български лекарски съюз, българското дружество по офталмология и Байер България.
В рамките на инициативата мобилен очен кабинет ще посети общо 42 населени места в страната, в периода между 10 май – 16 юли 2021 г. „Тази година кампанията е една еволюция на предходните 10 години, в които ние активно се занимаваме със скринингови кампания с деца и възрастни. По-различно тази година е, че обединихме усилията си различни организации и очни лекари от цялата страна. Част от апаратурата, особено за прегледите на децата, е дарена от „Българска Коледа“, което превръща тази кампания наистина в нещо значимо, защото за една благородна кауза се обединяваме много хора, за да помогнем на други хора. Целта ни е да прегледаме над 5 000 деца и възрастни и при установяване на проблем да ги насочим към своевременна намеса – като мързеливо око при децата и глаукома и макулна дегенерация при възрастните. Това са заболявания, които ако се адресират навреме и се лекуват, може да бъде предотвратена загубата на зрение“ – каза в интервю за Радио Благоевград доц. Александър Оскар, секретар на Българското офталмологично дружество.
Вчера в Самоков са прегледани 69 възрастни и 30 деца. От прегледаните възрастни, при повече от половината са констатирани сериозни проблеми, а 1 от възрастните е насочен за спешна хоспитализация в УМБАЛ „Александровска“, заради много високо очно налягане. „Дори само заради този пациент си заслужаваше да направим прегледите на останалите пациенти, а при 13 от децата установихме отклонения в рефракционния статус, т.е. най-вероятно имат нужда от очила и също ги насочихме към допълнителни изследвания“ – уточни офталмологът. Според него през последните 2 години е нараснала честотата на късогледството, както и скоростта на прогресията на късогледството при децата. Има документирани случаи при деца, при които в рамките на 2-3 месеца са увеличили късогледството с 1-2 диоптъра. Причината за това е прекомерната употреба на мобилните дигитални устройства, дългото и продължително гледане отблизо, води до натоварване на зрителната система, което е в основата за развитието на късогледство.
„При мързеливото око няма никакви външни прояви. Ежедневно в практиката си се сблъсквам със случаи, при които родители водят детето си в 1 клас за профилактичен преглед и с ужас разбират, че има мързеливо око. Децата не споделят и затова препоръчваме от най-ранна възраст да се правят профилактични прегледи. Препоръчваме първия преглед да е на 6-месечна възраст, на 3 години и половина, в предучилищна възраст и след това 1 път в годината, докато завърши периода на съзряване на зрителната система, което съответства на 12-годишна възраст“
В рамките на инициативата мобилен очен кабинет ще посети над 40 населени места в страната, сред които:
Кюстендил – 11 май – вторник
Дупница – 12 май – сряда
Гоце Делчев – 13 май – четвъртък
Сандански – 14 май – петък
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..