Ако, тялото на човек се нуждае от храна, то душата се нуждае от молитва. Молитвата е тайнство, индивидуално общуване с висшите духовни сили. Тя води до хармония и покой. Молитвата отключва неограничени възможности на самооздравителни процеси. Тя е не само свързване с религията, но е и медитация, духовна практика. „Всичко, което бихте поискали в молитва вярвайте, че ще получите: и ще ви бъде дадено” – пише в Библията.
„Лично аз като психотерапевт, съм виждала десетки пъти лечебната сила на молитвата, отправена с вяра и разбира се, с благодарност към Бог. Изключително вярно е това, което пише в Библията, че онова, което поискаме в молитва и вярваме, че ще получим, то ще ни бъде дадено“ – категорична е Любомира Димитрова, психолог и психотерапевт от Благоевград.
Според нея, от гледна точка на психотерапията, молитвата е и метод на успокоение, за намаляване на напрежението, дори и метод за общуване с Бога. Тя позволява на човека да разгърне своите най-съкровени желания, да ги сподели с Бог, като по този начин, съзнанието и психиката се успокояват.
„Християнската психотерапия разглежда три основни стъпки – първата е самата молитва, втората е въплъщение на представата, тоест, това е моментът, в който ние си представяме всичко, което искаме да материализираме. И третата – това е самата реализация, а именно доверието в Бога, че чудото ще се случи“ – обяснява Любомира Димитрова.
Тя е категорична, че молитвата може да се изрича с обикновени думи, но искрени и идващи от сърцето. Не е необходимо да наизустяваме определен текст, можем да се молим навсякъде, по всяко време, залагайки на собствената си емоция в определен момент.
„Самото сключване на ръцете в знака за молитва, след което кръстният знак и вълшебната думичка „Амин“, с която завършва молитвата, те имат лечебната сила, те са изворът, те са разковничето, те са ключът, който прави така, че всичко, което искаме, се материализира рано или късно. Проблем, обаче е точно това, че много хора си мислят, че трябва да наизустят конкретен текст, проблем е и съпротивата у някой хора към думата „молитва“ - коментира още психотерапевтът.
Според Любомира Димитрова, най-силна е благодарствената молитва, отправена с чиста вяра, думите изречени от сърце, освободени от оковите на егоизма и омразата, точно тогава се случва чудото. Много важна е прошката, затова трябва да я поискаме първо от себе си, а след това и от хората, които са ни наранили“.
„Проблем се явява съпротивата на някой хора към думата „молитва“, защото те я приемат като просия, милостиня, слабост или неспособност за справяне с проблема. Това не е така. Всъщност, молитвата е единението, общуването с Бога. Постоянството в молитвата е това, което донася положителния резултат“ – споделя още психотерапевтът.
Цялото интервю на Биляна Славчева с Любомира Димитрова можете на чуете в звуковия файл.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..