Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтът Любомира Димитрова: Най-силна е благодарствената молитва


Ако, тялото на човек се нуждае от храна, то душата се нуждае от молитва. Молитвата е тайнство, индивидуално общуване с висшите духовни сили. Тя води до хармония и покой. Молитвата отключва неограничени възможности на самооздравителни процеси. Тя е не само свързване с религията, но е и медитация, духовна практика. „Всичко, което бихте поискали в молитва вярвайте, че ще получите: и ще ви бъде дадено” – пише в Библията.

„Лично аз като психотерапевт, съм виждала десетки пъти лечебната сила на молитвата, отправена с вяра и разбира се, с благодарност към Бог. Изключително вярно е това, което пише в Библията, че онова, което поискаме в молитва и вярваме, че ще получим, то ще ни бъде дадено“ – категорична е Любомира Димитрова, психолог и психотерапевт от Благоевград.

Според нея, от гледна точка на психотерапията, молитвата е и метод на успокоение, за намаляване на напрежението, дори и метод за общуване с Бога. Тя позволява на човека да разгърне своите най-съкровени желания, да ги сподели с Бог, като по този начин, съзнанието и психиката се успокояват.

„Християнската психотерапия разглежда три основни стъпки – първата е самата молитва, втората е въплъщение на представата, тоест, това е моментът, в който ние си представяме всичко, което искаме да материализираме. И третата – това е самата реализация, а именно доверието в Бога, че чудото ще се случи“ – обяснява Любомира Димитрова.

Любимира Димитрова

Тя е категорична, че молитвата може да се изрича с обикновени думи, но искрени и идващи от сърцето. Не е необходимо да наизустяваме определен текст, можем да се молим навсякъде, по всяко време, залагайки на собствената си емоция в определен момент.

„Самото сключване на ръцете в знака за молитва, след което кръстният знак и вълшебната думичка „Амин“, с която завършва молитвата, те имат лечебната сила, те са изворът, те са разковничето, те са ключът, който прави така, че всичко, което искаме, се материализира рано или късно. Проблем, обаче е точно това, че много хора си мислят, че трябва да наизустят конкретен текст, проблем е и съпротивата у някой хора към думата „молитва“ - коментира още психотерапевтът.

Според Любомира Димитрова, най-силна е благодарствената молитва, отправена с чиста вяра, думите изречени от сърце, освободени от оковите на егоизма и омразата, точно тогава се случва чудото. Много важна е прошката, затова трябва да я поискаме първо от себе си, а след това и от хората, които са ни наранили“.


„Проблем се явява съпротивата на някой хора към думата „молитва“, защото те я приемат като просия, милостиня, слабост или неспособност за справяне с проблема. Това не е така. Всъщност, молитвата е единението, общуването с Бога. Постоянството в молитвата е това, което донася положителния резултат“ – споделя още психотерапевтът.

Цялото интервю на Биляна Славчева с Любомира Димитрова можете на чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18