Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият библиотекар трябва да се развива постоянно

3
Снимка: Биляна Славчева

„За един библиотекар няма значение, дали е в професията си 10, 20 или 30 години. Ние, трябва да сме встрани от клишето, че библиотекаря е някаква лелка, която е строга, нервна, сприхава и трябва да реагира на всяко говорене на високо, напротив. Ние, вече сме едни съвременни будители, които получаваме признание за нашата работа, която е многостранна и значима в нашето общество“ – коментира читалищният библиотекар Анна Начева от Сатовча.
Анна Начева
Според нея, работата на библиотекаря не е еднозначна, особено в по-малките библиотеки, които трябва да са конкурентни, модерни, да отговарят на нуждите на потребителя и на потребностите на обществото.
„Липсва ми времето, когато в библиотеката се събираха различни групи хора, общности на поети, писатели, детски групи. Сега сме се ориентирали основно в някой кампании онлайн, което е добре. Но, на малките библиотеки в днешния ден е много трудно, защото ние се справяме и с наивно остарялата материална база – течове, липса на отопление, студени заемни. Въпреки това, ние осъществяваме задълженията на професията си, че и нещо повече“ – сподели още библиотекарят.
Според г-жа Начева, въпреки това, библиотеките в по-малките населени места правят много за местните читалища и други културни институции. Фондът на Читалищната библиотека в Сатовча наброява около 15 хиляди броя книги, разнообразна литература. Има и много дарения през последните години. Широка е и възрастовата граница на читателите – от 3 до 87 годишна възраст. Времето на библиотекаря никога не стига, но комуникацията с читателите е удовлетворението, което носи професията.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Анна Начева:
Според читалищният библиотекар в Сатовча Анна Начева, добрият съвременен библиотекар трябва да влага много сърце и време в своята работа. Той трябва да е и добър психолог.
„Всеки, който дойде с някакъв проблем и ми разкаже нещо, аз веднага намирам подходящата литература, която ще му даде мотив да направи следваща крачка, да се усмихне, да погледне по-ведро на нещата. Много е важна нашата професия, макар мнозина да я подценяват. Това не е едно стоене сред прашните книги, това е едно непрекъснато движение в помощ на хората“ – допълни Анна Начева.
Според нея, професията на библиотекаря е не само препитание, а призвание, което осмисля живота на човека, посветил се на тази кауза – да бъде библиотекар.

Непрекъснатото развитие в професията и човешкото отношение са двете основни качества, които трябва да притежава добрият съвременен библиотекар.
„Позитивност, да знае, да може, да има поглед към читателя, да го насочва, да го накара да дойде втори, трети път. Трябва да се работи, не само да се говори“ – коментира още читалищният библиотекар в Сатовча Анна Начева.
Подробностите можете да чуете в продължението на разговора на Биляна Славчева с Анна Начева:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30