Протест под надслов „Корупцията дере и вашите кожи“ се проведе пред Министерския съвет преди представянето на новото служебно правителство. Основното настояване на протестиращите бе „за незабавно прекратяване на дейността на единствената действаща в момента ферма норки и затваряне на политическия чадър, който пази този бизнес у нас, вече 5 години“.
„Не беше преднамерено съвпадането на датата и часа на протеста с представянето на новото служебно правителство. Още по времето на съществуващия Парламент ние искахме да изразим нашите виждания и да ги входираме. Беше случайно съвпадение и ситуацията се оказа благодатна, защото се оказа, че това е първото искане към новите управляващи, макар и служебен кабинет, който е в правомощията си да извършва всички тези действия за промените, които ние искаме“ – съобщи за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в индустрията /КАЖИ/, което заедно с Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, организираха вчерашния протест.
Организаторите на недоволството напомниха отново за нередностите и проблемите, свързани с фермите за ценни кожи у нас, за жестоките условия, в които се отглеждат животните за кожи и за всички рискове, които тези обекти носят за хората, животните и околната среда.
В момента у нас има една функционираща ферма за норки, с капацитет 128 000 норки, в с. Маджерито до Стара Загора, притежавана от собствениците на “Градус” и една малка ферма в ямболското село Чарган, с капацитет от 1000 норки, която временно е прекратила дейността си.
Фермите за норки са причина за остра обществена реакция още от 2016 г., когато стана ясно, че освен съществуващата тогава сравнително малка ферма до гр. Варна с около хиляда животни, собствениците на фирма “Градус”, целят да създадат най-голямата ферма за норки на Балканския полуостров, с капацитет от 400 000 норки.
Последвалите граждански петиции, протести, срещи и писма до институциите, не успяха да спрат норковъдите и фермата беше създадена. Сред обществото се породиха съмнения, че този бизнес се ползва с особени протекции от всички държавни институции.
Ден преди протеста Петя Алтимирска е внесла поредния сигнал в Комисията по ревизия към Народното събрание.
„Водещото в този сигнал беше финансовото несъответствие на износа от сурови ценни кожи от норки през 2018 г., който се равнява на 11,3 милиона долара. В същото време, декларираните от фирмата приходи за същата година, са в размер на 3 хиляди лева. По какъв начин могат да излязат от страната кожи на стойност 11 милиона долара, а единственият производител да декларира приходи от 3 хиляди лева – искахме този отговор да ни дадат институциите“ – съобщи още Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Добрата новина от протеста е, че исканията на протестиращите са били чути. Фактите от направените проучвания по проблема с фермите за норки у нас, са били предоставени на новия служебен министър на земеделието Христо Бозуков, който се е запознал с отвореното писмо и е поел ангажимент да извърши проверка, както и да предприеме действия по изложените въпроси. След това е имало и среща с новия здравен министър д-р Стойчо Кацарски.
„Нищо конкретно обещано няма да този момент, но ние няма са спрем до тук“ – категорична е Петя Алтимирска.
Тя коментира и резултатите от ново социологическо проучване на Агенция СОВА ХАРИС, поръчано от Сдружение КАЖИ, което показва нивото на информираност и нагласите на пълнолетните български граждани към фермите за животни, отглеждани единствено заради козината им. Според данните, 81% от пълнолетните български граждани не подкрепят убиването на животни единствено, заради козината им.
Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..