Протест под надслов „Корупцията дере и вашите кожи“ се проведе пред Министерския съвет преди представянето на новото служебно правителство. Основното настояване на протестиращите бе „за незабавно прекратяване на дейността на единствената действаща в момента ферма норки и затваряне на политическия чадър, който пази този бизнес у нас, вече 5 години“.
„Не беше преднамерено съвпадането на датата и часа на протеста с представянето на новото служебно правителство. Още по времето на съществуващия Парламент ние искахме да изразим нашите виждания и да ги входираме. Беше случайно съвпадение и ситуацията се оказа благодатна, защото се оказа, че това е първото искане към новите управляващи, макар и служебен кабинет, който е в правомощията си да извършва всички тези действия за промените, които ние искаме“ – съобщи за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в индустрията /КАЖИ/, което заедно с Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, организираха вчерашния протест.
Организаторите на недоволството напомниха отново за нередностите и проблемите, свързани с фермите за ценни кожи у нас, за жестоките условия, в които се отглеждат животните за кожи и за всички рискове, които тези обекти носят за хората, животните и околната среда.
В момента у нас има една функционираща ферма за норки, с капацитет 128 000 норки, в с. Маджерито до Стара Загора, притежавана от собствениците на “Градус” и една малка ферма в ямболското село Чарган, с капацитет от 1000 норки, която временно е прекратила дейността си.
Фермите за норки са причина за остра обществена реакция още от 2016 г., когато стана ясно, че освен съществуващата тогава сравнително малка ферма до гр. Варна с около хиляда животни, собствениците на фирма “Градус”, целят да създадат най-голямата ферма за норки на Балканския полуостров, с капацитет от 400 000 норки.
Последвалите граждански петиции, протести, срещи и писма до институциите, не успяха да спрат норковъдите и фермата беше създадена. Сред обществото се породиха съмнения, че този бизнес се ползва с особени протекции от всички държавни институции.
Ден преди протеста Петя Алтимирска е внесла поредния сигнал в Комисията по ревизия към Народното събрание.
„Водещото в този сигнал беше финансовото несъответствие на износа от сурови ценни кожи от норки през 2018 г., който се равнява на 11,3 милиона долара. В същото време, декларираните от фирмата приходи за същата година, са в размер на 3 хиляди лева. По какъв начин могат да излязат от страната кожи на стойност 11 милиона долара, а единственият производител да декларира приходи от 3 хиляди лева – искахме този отговор да ни дадат институциите“ – съобщи още Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Добрата новина от протеста е, че исканията на протестиращите са били чути. Фактите от направените проучвания по проблема с фермите за норки у нас, са били предоставени на новия служебен министър на земеделието Христо Бозуков, който се е запознал с отвореното писмо и е поел ангажимент да извърши проверка, както и да предприеме действия по изложените въпроси. След това е имало и среща с новия здравен министър д-р Стойчо Кацарски.
„Нищо конкретно обещано няма да този момент, но ние няма са спрем до тук“ – категорична е Петя Алтимирска.
Тя коментира и резултатите от ново социологическо проучване на Агенция СОВА ХАРИС, поръчано от Сдружение КАЖИ, което показва нивото на информираност и нагласите на пълнолетните български граждани към фермите за животни, отглеждани единствено заради козината им. Според данните, 81% от пълнолетните български граждани не подкрепят убиването на животни единствено, заради козината им.
Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..