7:00ч. тази сутрин. В сградата на двете гимназии в Благоевград – ЕГ„Акад. Людмил Стоянов“ и ПМГ „Акад. Сергей Корольов“ са директорите на учебните заведения – Тина Попова и Николай Каращранов. Темата на разговор – организацията на ДЗИ и съвети към зрелостниците.
Тина Попова: „Това си е традиционната организация. Залите са дезинфекцирани още от вчера вечерта, преди да затворим сградата. От ЕГ ще се явят 158 зрелостници, толкова са и на втория ДЗИ. Всички са допуснати. Учениците са спокойни. Очакват да преминат през това изпитание за тях, за да стартират успешно в живота. Това са изключително интелигентни деца, говорейки в частност за ЕГ, уверени в знанията си. Да бъдат такива, каквито са били през тези пет години тук, в ЕГ – отговорни, мотивирани и целеустремени.“
Николай Каращранов: „От 158 завършили, се явяват на ДЗИ всички. ПМГ има 16 стаи по двама квестори и по четири коридорни, има и по двама на входа. В стая ще са по 8 зрелостници. По време на електронното обучение всичкият материал, който беше включен, е предаден. Предаден е качествено и дано да е усвоен. Това ще видим като резултат след матурата. Но от това, което видяхме като знания при зрелостниците, защото те бяха присъствено, смятам, че нещата са в добра степен усвоени, стига те да са положили усилия. Никой не може нищо да даде насила. Моят съвет е да бъдат спокойни, защото това, което са получили като обучение, е достатъчно, за да се справят добре. Да няма напрежение, да не разчитат на външни намеси, т.е. на някаква подкрепа, да разчитат на собствените си сили. Това сме ги учили и смятам, че те ще го направят.“
7.30ч. тази сутрин. Всички зрелостници влизат през общо четирите входа на двете гимназии. Коментарите за обучението от дистанция, за подготовката по БЕЛ, за автора, който ще се падне, вълнува най-много завършващите.
Според някои зрелостници присъственото обучение е много по-добро, защото материалът се обяснява по-добре. При дистанционното е по-трудна концентрацията. Повечето ученици не са взимали допълнителни часове или консултации, въпреки възможността. Според тях би било добре да отпаднат романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ „защото са най-дълги и едвам ни остана време да ги вземем. Накрая ги взехме с резюмета.“ От предпочитаните автори са Христо Ботев, Пейо Яворов. „А ако сме късметлии може да ни се падне Атанас Далчев. Не знаем наизуст негови стихове, но можем да ги анализираме“ – споделят зрелостници.
Димитър:„Ще дам всичко от себе си да изкарам една прекрасна оценка. Тъй като ще пиша есе, честно казано нямам предпочитания. Тайничко се надявам да се падне или Атанас Далчев, или Пейо Яворов, мои любими поети, но не мисля, че нещо би ме спряло да напиша едно свястно есе. Вярвах в подготовката в ПМГ и целия екип от учители и мисля, че знанията ми, които са придобити тук по време на обучението ми в 11-ти и 12-ти клас, ще бъдат напълно достатъчни.“
Александър: „Пожелах си късмет и да ми върви, да не съм притеснен, да мога да се справя добре, да се концентрирам. Мисля, че мога да се справя. Имахме добър учител. Не мисля, че дистанционното обучение ни се е отразило. Не е проблем за мен. Мисля, че и за другите ученици. Аз ще пиша интерпретативно съчинение, ако е стихотворение. Ако е разказ – есе. Ще уча хуманна медицина в Стара Загора. Вече съм изкарал предварителните изпити. За второ ДЗИ съм избрал английски език“
Цанко: „Забравих си личната карта, но сега ще ми я донесат. Чувствам се подготвен. Подготвил съм се за всичко. Нямам притеснения. Приет съм вече в чужбина, в Холандия. Моята програма е много специфична – създаване на игри.“
Вторият ДЗИ е на 21 май от 8:00 ч.
Успех на всички зрелостници!
Чуйте в звуковия файл репортажа на Елизабет Александрова.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..