Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зрелостници: Романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ трябваше да отпаднат от ДЗИ по БЕЛ


7:00ч. тази сутрин. В сградата на двете гимназии в Благоевград – ЕГ„Акад. Людмил Стоянов“  и ПМГ „Акад. Сергей Корольов“  са директорите на учебните заведения – Тина Попова и Николай Каращранов. Темата на разговор – организацията на ДЗИ и съвети към зрелостниците.

Тина Попова: „Това си е традиционната организация. Залите са дезинфекцирани още от вчера вечерта, преди да затворим сградата.  От ЕГ ще се явят 158 зрелостници, толкова са и на втория ДЗИ. Всички са допуснати. Учениците са спокойни. Очакват да преминат през това изпитание за тях, за да стартират успешно в живота. Това са изключително интелигентни деца, говорейки в частност за ЕГ, уверени в знанията си. Да бъдат такива, каквито са били през тези пет години тук, в ЕГ – отговорни, мотивирани и целеустремени.“

Николай Каращранов: „От 158 завършили, се явяват на ДЗИ всички. ПМГ има 16 стаи по двама квестори и по четири коридорни, има и по двама на входа. В стая ще са по 8 зрелостници. По време на електронното обучение всичкият материал, който беше включен, е предаден. Предаден е качествено и дано да е усвоен. Това ще видим като резултат след матурата. Но от това, което видяхме като знания при зрелостниците, защото те бяха присъствено, смятам, че нещата са в добра степен усвоени, стига те да са положили усилия. Никой не може нищо да даде насила. Моят съвет е да бъдат спокойни, защото това, което са получили като обучение, е достатъчно, за да се справят добре. Да няма напрежение, да не разчитат на външни намеси, т.е. на някаква подкрепа, да разчитат на собствените си сили. Това сме ги учили и смятам, че те ще го направят.“

7.30ч. тази сутрин. Всички зрелостници влизат през общо четирите входа на двете гимназии. Коментарите за обучението от дистанция, за подготовката по БЕЛ, за автора, който ще се падне, вълнува най-много завършващите.


Според някои зрелостници присъственото обучение е много по-добро, защото материалът се обяснява по-добре. При дистанционното е по-трудна концентрацията. Повечето ученици не са взимали допълнителни часове или консултации, въпреки възможността. Според тях би било добре да отпаднат романите „Тютюн“ и „Железният светилник“ „защото са най-дълги и едвам ни остана време да ги вземем. Накрая ги взехме с резюмета.“ От предпочитаните автори са Христо Ботев, Пейо Яворов. „А ако сме късметлии може да ни се падне Атанас Далчев. Не знаем наизуст негови стихове, но можем да ги анализираме“ – споделят зрелостници.

Димитър:„Ще дам всичко от себе си да изкарам една прекрасна оценка. Тъй като ще пиша есе, честно казано нямам предпочитания. Тайничко се надявам да се падне или Атанас Далчев, или Пейо Яворов, мои любими поети, но не мисля, че нещо би ме спряло да напиша едно свястно есе. Вярвах в подготовката в ПМГ и целия екип от учители и мисля, че знанията ми, които са придобити тук по време на обучението ми в 11-ти и 12-ти клас, ще бъдат напълно достатъчни.“

Александър: „Пожелах си късмет и да ми върви, да не съм притеснен, да мога да се справя добре, да се концентрирам. Мисля, че мога да се справя. Имахме добър учител. Не мисля, че дистанционното обучение ни се е отразило. Не е проблем за мен. Мисля, че и за другите ученици. Аз ще пиша интерпретативно съчинение, ако е стихотворение. Ако е разказ – есе. Ще уча хуманна медицина в Стара Загора. Вече съм изкарал предварителните изпити. За второ ДЗИ съм избрал английски език“

Цанко: „Забравих си личната карта, но сега ще ми я донесат. Чувствам се подготвен. Подготвил съм се за всичко. Нямам притеснения. Приет съм вече в чужбина, в Холандия. Моята програма е много специфична – създаване на игри.“


Вторият ДЗИ е на 21 май от 8:00 ч.

Успех на всички зрелостници!

Чуйте в звуковия файл репортажа на Елизабет Александрова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20