През този месец се навършва една година от учредяването на Фондация „Да спасим пчелите“, чиято цел е с различни инициативи да се напомня, колко важни за хората, природата и екосистемата са пчелите.
„По повод 20 май – Международния ден на пчелата, ние организираме различни събития, с които отбелязваме и нашия първи рожден ден. Фондацията, като цяло, за 1 година свърши няколко ключови неща – стартирахме Петиция за спирането на глифозата, тъй като това е препарат, който се използва, но е вреден за пчелите, а е позволен за използване. На 1 ноември миналата година, организирахме засаждане на хиляда медоносни дръвчета в землището на село Добринище. Тази пролет организираме две събития, едно от които е по проект, изготвянето на документален филм. Сега направихме 30-метрова стена с графити, която беше нарисувана в София, по повод 20 май - Международният ден на пчелата. На 22 май организираме празник, който ще се състои в Южен парк в столицата, заедно с нашите приятели от „Истински мед“ – съобщи за Радио Благоевград Георги Пчелин, председател на Фондация „ Да спасим пчелите“.
Събитието ще започне още в 10 ч. сутринта в събота и ще продължи през целия ден. Ще има дегустация на истински пчелен мед, интересни забавления за децата и беседи за важността на пчелите.
„Всички събития са безплатни, като основната идея е, чрез различни занимания, да се покаже важността на пчелите за всички нас. Една от главните посока е да се обърнем към децата, защото, когато още от малък научиш някого на нещо, той ще го помни през целия си живот. За последната една година отчитаме раздвижване по тази тема, поне около нашата общност. Има много нови хора, които по-рано никога не са говорили за пчелите, не са осъзнавали колко важни са те, а сега, тези хора започват малко по малко да споделят информация, да се интересуват. Така че, аз смятам, че за тази една година, има ефект това, което правим и в дългосрочен план, има смисъл това нещо“ – коментира още Георги Пчелин.
Той разказа и за добрите резултат от другата инициатива на Фондация „Да спасим пчелите“ - „Стани застъпник на пчелата“, която се подкрепя от все повече хора.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Пчелин.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..