„Наложи се да се разделим със Стефан, той е първата мечка, която постъпи в Парка още през 2002 г. При последния му медицински преглед се установи, че има рядък вид рак в черния дроб, с разсейки, без никакви опции за лечение. Стефан беше на 34 години, като припомням, че мечките в природата живеят до около 22 години. С други думи, той успя да живее един цял живот, близо 21 години в Парка за танцуващи мечки, на който можеше да се наслади в близост до естествената среда, обгрижван от нас“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Другата мечка, с която е трябвало да се разделят служителите в Парка, е най-възрастната – Лейди М, която по предположения, е била на възраст над 40 години. Тя е страдала от тежка форма на остеопороза, която е причинявала огромни болки на животното и в бъдеще би довела пълното й обездвижване.
„За разлика от хората, мечките имат голям праг на търпение към тези болки и както обясняваше един от лекарите, един човек с такова заболяване, не би оцелял толкова дълго време“ – допълни Димитър Иванов, който уточни, че в момента мечките в Парка са 19, като миналата седмица им е бил направен медицински преглед. Такъв ще бъде направен и тази седмица.
Управителят на мечото селище бе категоричен, че ако има мечка в нужда, тя би могла да бъде приютена в Парка.
„Сега тече размножителният период при мечките, което ни отваря „прозореца“ да съберем някоя мечка с друга, което ще даде възможност за оптимизиране на местата в Парка. От два месеца събираме Теди с Рику и се надяваме, когато те се съберат, да направим една стабилна двойка, към която ще можем да добавим още две женски мечки, което да ни даде възможност да отворим място за още мечки, които имат нужда да бъдат приютени при нас“ – уточни Димитър Иванов.
Той съобщи още, че през почивните и празнични дни през месец май, мечото селище се е радвало на голям посетителски интерес, като в определени дни е имало над 1000 посетители за ден. Вече има и доста чужденци, които посещават Парка.
Противоепидемичните мерки все още не са разхлабени, въпреки, че от средата на следващия месец може би ще бъдат върнати отново обиколките с екскурзовод. Има доста заявки от ученически групи за организирано посещение в Парка и през следващите две седмици ще се работи усилено с тях.
“Тази година ще бъде трудна, но постепенно започваме с въвеждането на новите неща, като едно от първите ще бъде новият магазин в Парка. Ще има известно обновяване на инфраструктурата, ще продължим с другите неща, за които сме говорили и с такива, за които все още не сме казвали“ – допълни Димитър Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов.
След двегодишно прекъсване фестивалът “Беглика ” се завръща за 15-то си издание. Тази година организаторите поставят като основен фокус възстановяването на хармонията и баланса в семейството. Затова в богатата на събития и участници програма акцент е форумът „Солария“, в който млади родители ще представят идеи за развитието..
Тече акцията, организирана от дупнишкото сдружение „Близо до теб“, за набиране на средства в помощ на хората от селата в Трънско, останали без домове след опустошителния пожар. Селата Рани луг, Слишовци и Насалевци вече са бяха изпепелени, а десетки хора загубиха напълно къщите си, градени цял живот. В знак на съпричастност и подкрепа екипът..
В свят, в който трудностите понякога изглеждат непреодолими, надеждата често идва от най-топлите човешки жестове. Група от сърцати дами от Разлог се обединяват в благотворителна кампания с една свята цел – да помогнат на болно дете да живее. Те са Мария Найденова, Нели Благоева и приятелки , а каузата този път е за малката Марина, която е едва на 4..
През последните седмици видяхме, че е необходим сериозен човешки ресурс, за да бъдат овладени горските пожари през летните месеци. Затова и в Благоевград се проведе безплатно обучение за доброволци. "По принцип ние правим обучения в доброволните формирования, но за първи път правим за хора, които имат желание да участват в пожари. Голям..
Тазгодишната реколта от мед вече е в бурканчетата. Пчеларите обаче съобщават за по-слаби добиви, заради студената пролет и високата смъртност при пчелите. „В крайна сметка има добиви, но броят на изгубените пчелни семейства в страната като цяло беше доста висок и съответно от тези семейства няма добив на пчелен мед. Оцелелите пчелни..
Седем дни в района на Пирин на територията на трите общини Кресна, Струмяни, Сандански бушува пожар. Черен дим и пушек обгръщаше планината и сгушените в Пирин села, страх се четеше в очите на всички. Огънят напредваше ежедневно. Доброволци, огнеборци, горски бяха на ръба на силите си, но не се отказваха, това бяха хората на първа линия...
На 1 и 2 август, петък и събота, в петричкото село Ключ ще бъде празнично, защото тогава ще се проведе традиционният събор, посветен на Илинден по стар стил и на Илинденско – Преображенското въстание. „Тази година отбелязваме 122 години от избухването на въстанието и да, Свети Пророк Илия си е закрилник на нашето село. Той е покровител на..