Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо някои деца проговарят късно

Всеки родител с нетърпение очаква детето му да произнесе първите си думички и въпросът, който най-често задават е – кога е нормално детето да проговори. На този въпрос за съжаление няма точен отговор, защото всяко дете се развива индивидуално и някои деца може да започнат да бърборят още в периода 8-10 месечна възраст, докато други упорито мълчат до 2-3 годишна възраст.

Често родителите с притеснение споделят, че детето им още не говори.

Милка Игнатова, логопед


„През последните години се наблюдава тенденция на все по-късно проговаряне на децата. Това е свързано от една страна с технологиите. Децата биват оставяни дълго време пред телевизор, телефон, таблет. Често гледат неща на чужд език, което забавя проговарянето. Като изключим технологиите, това се дължи и на генетика, а понякога децата просто проявяват инат. Родителите казват „то знае, разбира, но не иска да каже“. Тук, самият инат не е към това, че детето не иска да говори, а по-скоро към отношението на родителя. Когато се повтори на детето многократно „кажи, кажи, кажи...“ и то на инат нищо не казва. Хубаво е в такъв случай да се минава всичко през въпроси – какво е това? Къде е това? и т.н. Ако детето не го каже ние да го кажем и после да го включим веднага в друго изречение. Важно е детето да го чуе няколко пъти“, казва логопедът Милка Иганотва.





Освен да научим детето да говори ролята на родителя е да го научи и да говори правилно. В помощ на родителите логопедът Милка Игнатова наскоро издаде втората си детска книжка.

„Книгата се казва „Аз говоря правилно“. В нея има шест стихчета, които се отнасят до най-често нарушаваните говорни звукове, които са 8. Има по 7 стихчета за всеки звук.“



Играйте и говорете с детето – това е мощен стимул за развитието му, съветват още специалистите.

Цялото интервю с логопеда Милка Игнатова чуйте в звуковия файл ->




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00