Приключва една от най-важните кампании за тютюнопроизводителите – разсаждането на тютюна. Към момента на 100 % е разсаден тютюнът от ориенталските сортови групи „Басми“ и „Каба Кулак“, както и тютюнът от една от едролистните сортови групи – „Бърлей“. До 10 – 15 юни се очаква да приключи и разсаждането на тютюна от сорта „Виржиния“.
„Заради по-лошото време тази година разсаждането закъсня, но тютюнопроизводителите го компенсираха, защото прилагат най-добрите земеделски практики и целия си професионализъм“, съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ 2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн (ELTI).
На 31 май приключи срока за вписване на тютюнопроизводителите в националния Регистър за 2021 година, но данните вече са налице. За 2021 г., вписаните тютюнопроизводители са общо 3320, което е със 132-ама повече, в сравнение с предходния стопански цикъл, или с 4 % по-голям брой. Заявените площи за тази година са 33814 декара, а по договори, са малко над 33 хиляди декара.
„Според мен, на пръв прочит тези цифри означават, че всяка година все по-голям брой тютюнопроизводители се вписват в Регистъра, то това е и задължително, в противен случай означава, че тютюнопроизводителят работи незаконно. Най-вероятно и ние с Вас, като медия, сме допринесли за това“ – коментира Цветан Филев и припомни някои от проблемите, които срещаха стопаните по време на регистрацията. Един от тях е по отношение набавянето на документа за правно основание на терена, който възнамеряват да обработват. В този регистър стопаните се вписват и с предварително сключен договор за изкупуване на тютюна в стопанската година, което им гарантира сигурен пазар.
Възможностите за осигуряване на дългосрочни и гарантирани пазари за тютюна от Европейския съюз бе основна тема на проведените наскоро видеоконферентни срещи на ръководството на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн с трите най-големи мултинационални цигарени компании.
„Целта на ELTI e да защитава интересите на тютюнопроизводителите на Европейско ниво. Да иска, да настоява и да ги представлява, било пред европейски институции и в случая – пред индустрията, за която ние произвеждаме тютюневата суровина. Така че ползата от тези видеоконферентни срещи, тепърва трябва да се проявява в бъдеще, в един период от 3 до 5 години. В момента, мултинационалните компании правят тригодишните си планове занапред – какви тютюни им трябват за производството на тютюневите изделия, с какви качества и от кои региони на света. Ние, като представители на европейските тютюнопроизводители, очакваме няколко отговора относно поддържането или увеличаването обема на закупената суровина в рамките на Европейския съюз, защото се нуждаем от дългосрочна стратегия на мултинационалните компании за техните нужди от тютюнева суровина. Заявили сме много ясно, че ако нашата тютюнева суровина им е необходима, те трябва да го заявят открито и отговорно“ – уточни Цветан Филев.
На въпрос, какво се случва с предложението на България Преходната национална помощ да бъде удължена и след 2023 година, а новата Референтна година да е 2018, г-н Филев заяви, че преговорите продължават и най-вероятно ще има яснота по темата в края на годината, когато се очаква да бъде финализирана реформата по новата обща селскостопанска политика на Европейския съюз до 2027 г.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..