В началото на летния сезон от Европейския парламент и Съвета успяха да постигнат споразумение относно свободното движение в Европа по време на пандемия като приеха зеленото удостоверение за covid-19. Документът ще дава информация за това дали лицето е било ваксинирано, дали има отрицателен тест или е преболедувало коронавируса. Сертификатът ще може да бъде достъпен в цифров или хартиен формат.
Допълнителни ограничения за пътуване, като карантина, самоизолация или изследване няма да бъдат налагани от държавите членки.
По време на разискването в пленарната зала на ЕП българският евродепутат Петър Витанов определи като „закъсняло“ въвеждането на зеления сертификат за covid-19:
„Ковид сертификатите имат една единствена цел да улеснят придвижването на европейските граждани в рамките на Европейския съюз, чрез въвеждане на универсални правила. Правила универсални за всички, без значение дали става въпрос за българи отиващи на почивка в Гърция или за германец пътуващ за Италия. Правила валидни не само за пътуване до чужда държава, а и за връщане в своята собствена, което много често се оказва и по-голям проблем. Смятам, че въвеждането на този регламент е закъснял“, коментира Витанов.
„Сертификатът може да помогне на гражданите на държавите членки за свободното движение в Европа“, коментира по време на дебатите в пленарната зала евродепутатът Томислав Сокол.
За да бъде избегнато фалшифициране, удостоверенията и електронните печати в документа на пътуващите, ще бъдат проверявани. Няма да има обаче създадена база данни на равнище ЕС, но личните данни ще бъдат защитени.
Според евродепутатът от Германия Николаус Фест зеленият документ ще доведе до дискриминация:
„Ние виждаме, че при полетите има ясна дискриминация. Който има PCR тест се качва в самолета, който няма, не се качва. Дискриминацията не идва от държавни органи, тя се упражнява от авиокомпании и хотелски вериги. Зеленият сертификат е билет за основни права. Който притежава зелен сертификат има основни права“, посочи Николаус Фест.
Регламентът на ЕС за цифровото удостоверение за Covid следва да бъде в сила в продължение на 12 месеца. Удостоверението няма да бъде предварително условие за упражняване на правото на свободно движение и няма да се счита за документ за пътуване.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..