Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Порталът Your Europe и неговите нови интерактивни функции


Порталът Your Europe Вашата Европа и неговите нови интерактивни функции са лесна и бърза алтернатива на ежедневното търсене в Google, чрез която можем да научим повече за своите права и задължения като граждани в Европейския съюз и да намерим информация за сфери от живота, като пътуване, работа, образование, здравеопазване, пенсиониране и много други. 

Държавната агенция „Електронно управление“ е избрана от Министерския съвет за компетентен орган в България, който да подпомогне изграждането на Your Europe. 

Вече имаме уникална възможност да разберем какви са изискванията, правилата и отговорностите във всяка една сфера, във всяка една държава от ЕС, събрани на едно място, 

"Информацията се предоставя на 24 официални езика на Общността, като е осигурен лесен и бърз достъп от всяко устройство – от компютър, лаптоп и мобилен телефон." - обяснява Гергана Колешанска, директор на Дирекция „Стратегии и политики за е-управление“ в Държавната агенция „Електронно управление“.

В секция „Пътуване“ е представена изчерпателна и редовно обновяваща се информация относно правилата и ограниченията при пътуване в условията на пандемия. Това определено е улеснение за потребителите, на които им предстои ваканция, командировка или работа в друга държава членка, допълва Колешанска. Тя посочва и една възможност, която порталът предоставя на потребителите - чрез форма за обратна връзка – онлайн, email и телефон, гражданите могат да се свържат с компетентните органи на страните членки и да зададат своите въпроси или да направят предложения за предоставяне на информация, която не е публикувана на портала.

Димитър Любенов от Благоевград е един от многото българи, които в началото на 21 век занимават със семействата си за работа в Италия. Той си спомня огромната бюрокрация, пред която са били изправени емигрантите за да извадят необходимите им документи за узаконяване на престоя им. "Отивахме посред нощ пред заключените врати на институциите, за да запазим места на гигантските опашки. За някои от документите се изискваше и личното присъствие и на опашките с нас се редяха с часове и децата." - разказва своите спомени от преди 10 години Димитър. 

Днес само с няколко клика на мишката на компютъра вече имаме достъп до множество бази данни в Европейския съюз и възможности да го ползваме, а до края на 2023 г. Your Europe с подкрепата на държавите членки ще трябва да предостави 21 процедури, достъпни за потребителите от всяка една точка на Европа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пукльовците - екосъстезание с мисия

Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се  организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..

публикувано на 26.02.25 в 14:50

НЕ на тормоза в училище! – „Денят на розовата фланелка“

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като  „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..

публикувано на 26.02.25 в 11:33

Айше Емин събра в книга кулинарните съкровища на Родопите

Айше Емин от гърменското село Рибново събра в книга кулинарните съкровища на Родопите. Изданието съдържа 36 рецепти на традиционни и обичани ястия като салати, супи, печива, десерти. „Тази книга е изцяло в мой стил – рецептите са лесни за приготвяне, с достъпни продукти и пълни с любов. Вложих много старание, защото знам, че моите читатели заслужават..

публикувано на 26.02.25 в 11:24

Ученици от Благоевград: Отворете сърцата си!

В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Столични лекари преглеждат безплатно деца в Петрич

Детски лекари  от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..

публикувано на 25.02.25 в 14:50

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23