Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

Ще има ли гарантирани пазари за тютюна от Европейския съюз

Възможностите за осигуряване на дългосрочни и гарантирани пазари за тютюна от Европейския съюз, бе основна тема на проведените видеоконферентни срещи на ръководството на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн /ELTI/, чийто президент е българинът Цветан Филев, с трите най-големи мултинационални цигарени компании.

„Целта на ELTI e да защитава интересите на тютюнопроизводителите на Европейско ниво. Да иска, да настоява и да ги представлява, било пред европейски институции и в случая пред индустрията, за която ние произвеждаме тютюневата суровина. Така че, ползата от тези видеоконферентни срещи, тепърва трябва да се проявява в бъдеще, в един период от 3 до 5 години“ – коментира Цветан Филев, според когото, моментът за провеждането на тези срещи е точният.


133 хиляди тона е тютюневото производство за 2020 година в рамките на Европейския съюз, това са около 3% от световното тютюнопроизводство.

„Смятам, че някакви около 20 хиляди тона, които остават неизкупени към настоящия момент и са ни проблем – не в България, а в други страни -членки на Европейския съюз, надявам се, че мултинационалните компании проявиха разбиране, че това трябва да бъде компенсирано и че тютюнът, който смятам, че е много качествен, трябва да бъде изкупен. Става въпрос не само за българския тютюн, а за целия европейски тютюн. В 11-те държави на UNITAB влиза и България, като много активен и сериозен член, от 10 години вече“ – допълни Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България /НАТ-2010/ и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн /ELTI/.


„За съжаление, Европа все още не е дошла в България и в българското село“ – категоричен е Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово. Според него, европейските субсидии стигат само до определени хора, но не и до обикновените земеделски производители. Той е първият тютюнопроизводител, който вкара сорта „гръцка Басма“ за производство в гоцеделчевския край, но сега не е оптимист по отношение бъдещето на българския тютюн на европейския пазар.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Лесовъдът на годината: Нужно е повече разбиране на нашата професия от обществото

Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината.  Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 16:09

Двудневен рок фестивал в Американския университет в България

Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club  към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..

публикувано на 08.04.25 в 14:19
Найден Зеленогорски

Районирането на България – какво предстои и защо е важно?

Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..

публикувано на 07.04.25 в 09:54

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14