„Енергийната ни система разчита много на въглищата. Те обаче имат основен принос за увеличаване на въглеродните емисии и за ускоряването на климатичната криза. За това ние от години говорим за необходимостта от преход отвъд въглищата. Настояваме той да бъде добре планиран, за да могат едновременно да се заместят мощностите, но и да се вземат предвид социално-икономическите измерения на този преход“, коментира за Радио Благоевград Десислава Микова от „Грийнпийс“ България.
Екологичната организация, съвместно с Посолството на Република Франция в нашата страна и Националното сдружение на общините в България, бе сред организаторите на онлайн форума „Преходът от въглищна индустрия към зелена енергия – бъдещето на въгледобивните региони в България“.
Участваха кметове на общини и експерти от регионите на Перник, Кюстендил и Стара Загора, като своя опит с тях сподели Жан-Франсоа Карон, кмет на френската община Лос ан Гоел, дълбоко свързана с въглищната индустрия и с наследените от нея тежки екологични и социални щети. Сред важните уроци от 30-годишна му работа да преведе съгражданите си отвъд въглищата, заедно да преодоляват безработица, обезлюдяване, липса на перспектива е избраният път на зелената енергия, устойчивото земеделие, богатия културен живот и активното включване на хората в извършване на промените. Така днес те плащат много по-малки сметки за електричество, отопление и вода, развиват органично земеделие, екостроителство на жилищни сгради.
Организират състезания по бягане по хълмовете от шлака, запазени и след закриване на рудниците, които вече са под закрилата на ЮНЕСКО и в тях се помещават няколко културни институции, центрове за устойчиво развитие, за екологично предприемачество и преквалификация. Дори на покрива на местната църква са монтирани соларни панели. От продажбата на произведената от тях енергия всяка година в общинския бюджет влизат средно по 5000 евро. „В момента България се намира в позиция в която е на прага да планира подобни процеси и примери като този на Лос ан Гоел могат да бъдат вдъхновение както за гражданите, така и за местните власти“, подчерта Десислава Микова.
Цялото интервю на Росинка Проданова с Десислава Микова можете да чуете от звуковия файл.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..