Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Направи подарък на недоносено бебе

Недоносените бебета са изправени пред редица предизвикателства още от момента на своето раждане. Всяко бебе води своите "битки" и има своята история, която е важно да бъде записана - “Кога започнах да дишам сам?“, "Кога започнах да се храня без сонда?", "Кога се прибрах вкъщи?", са все въпроси, чиито отговори е важно да отбележим подобаващо, защото това са големите постижения на всеки малък герой. 

„Това е дневник за герои и е специално създаден за семействата с недоносени бебенца. Преждевременната поява на бебето е събитие, което е съпроводено с множество въпроси и притеснения. След първоначалните интензивни преживявания някак си имаме повече нужда да планираме и следващите си стъпки. На помощ тук ни идва този дневник. Дневникът включва в себе си няколко различни глави като място за отбелязване на важна медицинска информация, родителите могат да записват бележки от времето в болницата на бебенцето, които са свързани с растежа, развитието, дишането. Има пространство, в което могат да отбелязват върховете и спадовете на бебето. Има място за лични мисли и преживявания. Важно е, че той съдържа и график за проследяване на недоносено бебе. Това е ценна информация за различните специалисти. Този график е консултиран с доц. д-р Ралица Георгиева.“, каза в ефира на Радио Благоевград Моника Златанова от фондация „Нашите недоносени деца“. 
 
Фондацията стартира и кампания с благотворителна цел, която цели 100 семейства на недоносени да получат такъв дневник. 

„Всеки, който иска да помогне може да го направи в нашата онлайн платформа. Подробности може да намери и на сайта на Фондацията- www.premature-bg.com.  Със събраните средства ще подкрепим 100 семейства и да им подарим Дневник за герои.  Кампанията е активна до 4 юли“, посочи още Златанова. 
Интервюто с Моника Златанова чуйте в звуковия файл ->



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46