В зала 101 на Община Благоевград експертите коментираха с младите хора формите на агресията, системността й, жертвите и начините за овладяването на проблема. Сред основните цели на инициативата бе повишаване на толерантостта сред учениците, както и осъзнаване на отговорността.
"Заедно с Детския парламент сме инициатори на създаването на проекта Работилница "Гражданско общество". Моята роля е да се опитам да насоча вниманието и енергията им към ключови за съвременното ни общество теми, съобразявайки се с техните потребности и интерес. Една от темите, която се появи категорично, беше темата за агресията. Опитваме се да правим взаимовръзка между темата за агресията и как да я преодоляваме, каква може да бъде ролята на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, на психолозите и инициативата на националния омбудсман г-жа Ковачева, свързана с психичното здраве на учениците, особено след пандемичната обстановка и променената учебна среда", каза в интервю за Радио Благоевград Валентин Василев.
"Все по-често сме свидетели на агресия, която е не само физическа или вербална, но е и в интернет", категоричен е председателят на Детския парламент Мартин Станоев.
Позовавайки се на професионалните си наблюдения експертите отчетоха огромната роля на семействата, като стимулиращ или възпиращ фактор за проявяваната агресия.
Според психолога Десислава Иванова децата-жертви в голям процент от случаите са склонни да трупат в себе си емоции без да търся помощ от околните, потискани от страх, срам или неудобство.
"Това причинява тежки травми и увреждания у детето, които то носи със себе си за съжаление и в зрелия живот. В други случаи, дете, което е било травмирано, било е подложено на агресия продължително време, може да произведе тази агресия върху други, по-безпомощни от него. И в двата случая тези деца се нуждаят от компетентна помощ", категорична е тя.
По думите на Иванка Трайкова, ролята на Комисията е да усмислят свободното време на децата с интересни за тях дейности.
"Предлагаме им различни форми на участие в конкурси, спортни празници, провеждаме интерактивни занимания за това да се справят с агресията, да разрешават конфликтите по мирен път", допълни Трайкова.
51 са пожарите, възникнали на територията на сткраната от началото на деня. Десет от тях са напълно погасени, върху 41 продължава нашата работа. Това заяви на брифинг ген. Николай Николов, бивш директор "Пожарна безопасност и защита на населението" и настоящ съветник на министъра на вътрешните работи.По думите му няма непосредствена опасност за..
От днес за ремонт на настилката се ограничава движението в платното за София по 2,4-километров участък от път I-1/E79 София – Кулата в гр. Благоевград. Това е отсечката от кръстовището с третокласния път Благоевград – Покровник до естакадата, преминаваща над ул. „Яне Сандански“ при южния изход на града /при бензиностанция „Лукойл“/. При изпълнение на..
Под звуците на джаза, който изпълваше въздуха в Банско, в подножието на връх Тодорка преди дни стартира първото издание на „Тодорка вертикал“. Състезанието бе организирано от водещия в страната клуб по ски алпинизъм „АлПиринСки“ под ръководството на известния атлет Ники Калистрин – един от най-успешните български състезатели в дисциплината..
Сигнал за нахапани двама души от кучета е постъпил в Районното полицейско управление в Дупница. Инцидентът е станал в близост до АМ "Струма“ край града. Пострадалите, които са семейство, са били нападнати от кучета в база на строителна фирма в района на пътен възел "Бинека", съобщиха от полицията в Кюстендил. Мъжът е настанен в дупнишката болница, а..
Официално беше направена първа копка, с която се поставя началото на изграждането на нов храм. Той ще се намира в гробищния парк на града. Символичната първа копка направи Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим. Новата църква ще носи името „Възкресение Лазарово“. Храмът ще бъде изграден изцяло със средства от дарители, каза..
Местни жители и емигранти, пръснати по цял свят, се събират на традиционната земляческа среща в дупнишкото село Яхиново. Датата е 16 август, събота. По традиция, съборът на селото с най-много жители в община Дупница, се провежда в първата събота след Голяма Богородица. И тази година той е под надслов “Празник на моето родно село”. Организатори са..
Шестима непълнолетни младежи са установени след 22.00 часа при проведена спецакция в Перник. Предстои на родителите им да бъдат наложени санкции за неупражнен родителски контрол, съобщиха от полицията. Младежите са били в района на пернишкото село Боснек. В момента на проверката не са установени противоправни деяния от тяхна страна, но преди това са..