Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как можем да получим цифрово удостоверение за CОVID

Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз се споразумяха за създаването на цифрово удостоверение, Сертификат за CОVID, което ще улеснява пътуванията в Общността от 1 юли, тази година. Удостоверението цели да възстанови свободното движение в рамките на евросъюза и е една от ключовите предпоставки за икономическото възстановяване на държавите членки. То ще бъде издавано от национални органи – например, болници, центрове за тестване или здравните власти, както и онлайн, и ще съдържа информация на съответния национален език и на английски. Някой от европейските страни, включително и България, вече издават този документ.

„Когато има единен формат, ще бъде много по-лесно неговото безпрепятствено признаване при пътуване. Освен това, той дава възможност за много по-голяма сигурност, тъй като базите данни на държавите членки, би трябвало да бъдат свързани, което дава възможност за много по-лесна електронна проверка на истинността на този документ“ – коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители.


Той уточни, че за да бъде получен този Сертификат, трябва да бъде изпълнено едно от трите условия.

„Или, в този Сертификат да бъде вписано удостоверението за преболедуване, или съответният Сертификат за ваксинация, или данните от скорошен PCR тест, в зависимост от изискванията на приемащата държава. Срокът на тази договорка, която беше направена, ще бъде до 1 година, поне засега. Според ситуацията ще се решава, дали да бъде удължен този срок или не“ – допълни Богомил Николов.

Така нареченият „зелен сертификат“ може да бъде издаден в електронен или в писмен вид. Той съдържа QR код, който може да бъде разчетен бързо от съответните власти. Никой няма да бъде задължен да използва дигиталното удостоверение за CОVID, но притежаването му ще гарантира, че можете да преминете вътрешните граници на евросъюза без допълнителни изисквания, тъй като то ще бъде прието от всички държави членки.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:


Колегата от Радио Благоевград Магдалена Бижева, вече се сдоби с такъв документ. По думите ѝ, получаването му е много лесно и отнема само няколко минути.

„Аз съм ваксинирана и получих този Сертификат през сайта, който е точно за тази цел – his.bg. В секция „Аз и моето семейство“, има опция за получаване на този документ, срещу вкарване на няколко лични данни. Най-напред ЕГН, номер на лична карта и тъй като аз съм ваксинирана, се вкарва и партиден номер на едната ми ваксина. Веднага излиза самият Сертификат, запазила съм го на телефона, имам принтирани копия на хартиен носител. Така че, съм готова за пътуване, въпреки че съм все още предпазлива“ – обясни Магдалена Бижева.

Според нея, този Сертификат може да ни бъде полезен и не само, когато пътуваме в евросъюза, а при нужда и в България, когато е необходимо да удостоверяваме, че сме ваксинирани или преболедували заразата. Тя призова повече хора да се ваксинират, защото това е начинът да се справим с коварното заболяване.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Магдалена Бижева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51