Фондация „Македония“ започна Национална кампания за гражданска активност в Република Северна Македония с искане за промяна на учебниците и премахване на „грубите фалшификации и внушения на омраза към българите и българската история“. По този повод, ръководството на Фондацията изпрати отворени писма до медиите, до Института по исторически изследвания към БАН и Института по Балканистика към БАН с молба, двата института да изготвят анализ на нужните промени в учебниците по история на Република Северна Македония.
Фондация „Македония“ е регистрирана юридически в България, но има активисти, в над 60 населени места в Република Северна Македония. Именно, по тяхна молба и с тяхно участие, вече са започнали различни граждански активности, сред които и подписка, с настояване, правителството на Зоран Заев, да започне реална работа по промяна на учебниците в Република Северна Македония.
„В учебниците по история в Република Северна Македония, които са одобрени от тяхното Министерство на образованието, има много текстове, има груби фалшификации, които не отговарят на научната историческа истина и създават омраза у подрастващите към българите и българския народ. Това е трагично и далеч не е европейска ценност и практика. Промяната на учебниците е първата стъпка, която трябва да направи Северна Македония и ние да махнем ветото“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“ и автор на Кампанията „Изпрати българска книга в Македония“.
Той даде пример с албанската общност, която организира протест през април месец, с искане за промяна на два текста в учебника по история за 10 клас. За една седмица, Министерството на образованието в Северна Македония, е променило тези текстове и от следващата учебна година, те няма да се изучават от децата.
„Това показва, че една компактна общност, етнос, може да постигне своето, да постигне разбирателство. Северна Македония прилага двоен стандарт, което е шовинизъм на държавно ниво“ – допълни Виктор Стоянов.
Според него, най-опасното, което се пише в учебниците по история в Северна Македония е, че „българите и македонците са воювали през всички векове, откакто, според техните учебници, българите са дошли тук с Аспарух, през 7 век“. В този текст, българите са били наречени „татаро-монголи от турската група“, а не от тюркската, което е сериозна разлика.
„Историята е доста точна наука, а българката история, поне на 80 %, е покрита с няколко исторически извора, което я прави една от най-обективните в света. Затова, Фондация „Македония“ се обръща към двата Института на БАН, за да може да се направи един научен анализ и да се посочи, къде в учебниците в Северна Македония няма наука, а има фалшификации и език на омразата. Няма все още отговор от двата Института и се надявам, да окажат пълно съдействие на нашата инициатива“ – уточни още Виктор Стоянов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов.
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..