Фондация „Македония“ започна Национална кампания за гражданска активност в Република Северна Македония с искане за промяна на учебниците и премахване на „грубите фалшификации и внушения на омраза към българите и българската история“. По този повод, ръководството на Фондацията изпрати отворени писма до медиите, до Института по исторически изследвания към БАН и Института по Балканистика към БАН с молба, двата института да изготвят анализ на нужните промени в учебниците по история на Република Северна Македония.
Фондация „Македония“ е регистрирана юридически в България, но има активисти, в над 60 населени места в Република Северна Македония. Именно, по тяхна молба и с тяхно участие, вече са започнали различни граждански активности, сред които и подписка, с настояване, правителството на Зоран Заев, да започне реална работа по промяна на учебниците в Република Северна Македония.
„В учебниците по история в Република Северна Македония, които са одобрени от тяхното Министерство на образованието, има много текстове, има груби фалшификации, които не отговарят на научната историческа истина и създават омраза у подрастващите към българите и българския народ. Това е трагично и далеч не е европейска ценност и практика. Промяната на учебниците е първата стъпка, която трябва да направи Северна Македония и ние да махнем ветото“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“ и автор на Кампанията „Изпрати българска книга в Македония“.
Той даде пример с албанската общност, която организира протест през април месец, с искане за промяна на два текста в учебника по история за 10 клас. За една седмица, Министерството на образованието в Северна Македония, е променило тези текстове и от следващата учебна година, те няма да се изучават от децата.
„Това показва, че една компактна общност, етнос, може да постигне своето, да постигне разбирателство. Северна Македония прилага двоен стандарт, което е шовинизъм на държавно ниво“ – допълни Виктор Стоянов.
Според него, най-опасното, което се пише в учебниците по история в Северна Македония е, че „българите и македонците са воювали през всички векове, откакто, според техните учебници, българите са дошли тук с Аспарух, през 7 век“. В този текст, българите са били наречени „татаро-монголи от турската група“, а не от тюркската, което е сериозна разлика.
„Историята е доста точна наука, а българката история, поне на 80 %, е покрита с няколко исторически извора, което я прави една от най-обективните в света. Затова, Фондация „Македония“ се обръща към двата Института на БАН, за да може да се направи един научен анализ и да се посочи, къде в учебниците в Северна Македония няма наука, а има фалшификации и език на омразата. Няма все още отговор от двата Института и се надявам, да окажат пълно съдействие на нашата инициатива“ – уточни още Виктор Стоянов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов.
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..