Как влияят високите летни температури върху хората със сърдечно-съдови заболявания, или са еднакво опасни за болни и здрави? Коментарът по темата е на д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София в рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград.
„По принцип екстремните промени във времето са свързани с повишен риск. Доказано е, че високите температури са водещи сред всички останали аномалии на времето. Добре е да се знае, че те могат да повлияят неблагоприятно върху всички хора, но особено върху хора със сърдечно-съдови заболявания и други заболявания, при които балансът между здраве и добро състояние е променен и могат да протекат по по-неблагоприятен начин. Това, което трябва да се знае, че екстремните температури и резките промени във времето започват да влияят тогава, когато продължават повече от 2-3 дни. Добре е да се знае, че тези промени могат да настъпят и няколко дни след регистрирани най-високи температури при хора, които са били изложени на такива условия“.
В горещите летни дни хора се оплакват от „причерняване“ и ускорен пулс. Възможно ли е сърцебиенето да провокира аритмия?
„Разбира се, в основата на „причерняването“ е недостатъчно доброто кръвоснабдяване на мозъка. Причините могат да бъдат различни: дехидратация, анемия, но в същото време това може да бъде предизвикано и от нарушения в ритъма. Те могат да бъдат както тахикардията, т.е. ускорения пулс, при който се наблюдава недостатъчно ефективна работа на сърцето поради високата сърдечна честота, или брадикардията – забавен сърдечен пулс. При такива симптоми е добре да се потърси лекарска помощ и да се направи кардиограма. Ако кардиограмата не даде отговор на въпроса дали има промяна и някакво нарушение в ритъма, тогава предприемаме други методи като поставяне на холтер – 24-часово ЕКГ мониториране, за да сме сигурни, че по-надеждно ще открием някакви промени в ритъма“.По думите на д-р Гелев нормалната сърдечна честота като стойности е между 50 и 100 удара в минута. Ако човек принципно е с по-ниска сърдечна честота, ускоряването до 100 удара би могло да бъде съпроводено с известен дискомфорт, т.е. необичайно ускорена за него сърдечна дейност.
Доколко опасни са високите температури и за хората с ниско артериално налягане?
„По принцип – да. Ако само по себе си артериалното налягане е ниско, без да следствие на заболяване, ние смятаме, че това е добър знак. Имам предвид, че тези хора са свързани с по-малко заболявания и с по-добра прогноза. Това е доказано, както и за хората с по-нисък пулс. При големите горещини обаче ниското артериално налягане може да бъде провокирано и да отиде в по-ниски стойности, които водят до проблеми в кръвоснабдяването и е нормално това да бъде причинено от дехидратация. Тези хора, както и всички останали, не трябва да се показват директно на слънцето и при топлинни аномалии. И най-вече да приемат достатъчно количество течности. Количеството течности зависи от отделянето. Течностите трябва да са около 2 литра, но ако има екстремно изпотяване и пребиваване в среда, в която се изпотяваме обилно, е необходимо по-голямо количество“.
Как влияе алкохолът на хора със сърдечно-съдови заболявания, през лятото се консумира предимно бира?
„Добре известно е, че алкохолът по принцип не е добър помощник в горещо време. Именно неговото съдоразширяващо действие, което има - понякога може да изиграе лоша шега, защото вазодилатацията може да стане неконтролируема и да доведе до намаляване на кръвното налягане с всички последици. Освен това приемането на бира не компенсира по добър начин както обема, така и необходимите соли и материали, плюс неблагоприятното въздействие на алкохола. Не може да се приеме, че алкохолът е заместник или начин за поддържане на добра хидратация в условията на екстремни горещини. Затова не се препоръчва за хора със сърдечно-съдови заболявания. Това, което е известно – чаша вино дневно, но когато големите горещини не са така изразени“.
Кардиологът д-р Гелев препоръча на болни и здрави в големите горещини да не предприемат излишни натоварвания и рискове . От относително хладно време преминахме към тропически горещини и влага, което също е от значение. Когато се налага излизане навън да се носи шапка и най-важното е да се рехидратираме чрез прием на вода.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..